Święta Sofia

sofia.px„Patronką stolicy Bułgarii jest Św. Sofia – matka Wiary, Nadziei i Miłości.

Sofia nie jest najpiękniejszym miastem w Bułgarii, chociaż ma swój własny, niepowtarzalny klimat. Wjeżdżając do stolicy od strony Serbii, przez lata nie udało nam się zrozumieć, dlaczego za nowoczesnym centrum handlowym, witały nas cygańskie slumsy.

Pełne kafejek, tętniące życiem Centrum, piękne położenie, możliwość dojechania tramwajem na górski szlak, powodują, że będąc w Sofii szybko zapomina się o tej brzydszej stronie.

Miasto jest jedną z najstarszych stolic europejskich. Zaistniało w VII wieku przed naszą erą jako tracka osada, znana pod nazwą Serdika lub Serdonpolis.  Z tych i późniejszych czasów przetrwały budowle, które gdyby mogły przemówić, pewnie wiele opowiedziałyby o zarządzających miastem Trakach, potem Rzymianach i na końcu Turkach, którzy okupowali Bułgarię prawie 500 lat. (…)

Sofia liczy sobie ok. 1 300 000 mieszkańców, którzy stanowią ponad 16% ludności małej Bułgarii. (…)

Sofia

Miasto jest położone na tarasach, na wysokości od 500 do 700 metrów n.p.m. Otacza je pasmo Stara Planina, Vitosha (z najwyższym szczytem Cherni Vryh – 2290 m) i Lulin (najwyższa – Dupevitsa 1255 m n.p.m).

Ciąg dalszy:

Święta Sofia po raz kolejny

Święta Sofia – trzecia odsłona

O Sofii i regionie, w którym jest położona napisałam miedzy innymi w książce „W bałkańskim kociołku” – tu znajdują się fragmenty.

W bałkańskim kociołku

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s