Święta Sofia po raz kolejny

sofia (2)
Święta Sofia

Zabieram Was ponownie do Sofii – miasta noszącego imię swojej świętej patronki. Warto tu wracać, między innymi z powodu pięknego położenia bułgarskiej stolicy.

„Najulubieńszem miejscem dalszych wycieczek po za miasto jest wioska, nazywająca się niegdyś Bali-effendi, dzisiaj Kniażewo. Ma ona dla Sofii takie same znaczenie, jak Wersal dla Paryża, albo Poczdam dla Berlina. Wieś ta leży u stóp Bałkanów; przez środek jej płynie górska rzeczułka. Tutaj znajdują się także ciepłe źródła mineralne, do których napływa rokrocznie mnóstwo gości. Widzimy tu obok wiejskich domów miejskie kawiarnie, hotele, tureckie dżamije i karwan-seraje. Ogólny widok wsi prezentuje się obecnie jeszcze dziko, lecz z latami będzie to niewątpliwie romantyczna miejscowość dla zamiejskich wycieczek.”

Tak, w „Dzienniku Warszawskim” z 1889 roku, opisuje okolice Sofii dziewiętnastowieczny podróżnik. Dziś do Kniażewa dojeżdża się z centrum tramwajem numer 5 – wprost na górski szlak turystyczny w Parku Vitosha, na terenie którego są trasy narciarskie, wyciągi, schroniska i oczywiście wspaniała przyroda. (…)

Kervansaray – duży budynek z wewnętrznym dziedzińcem, na którym zatrzymywały się kupieckie karawany – nie jest nikomu potrzebny. Wielbłądów dźwigających towary – nie spotykamy już na Bałkanach od połowy XX wieku. Niektóre dżamije (meczety) przetrwały do naszych czasów, choć jest ich znacznie mniej niż w XIX wieku.

Kniażewo nie stało się Wersalem Sofii, ale na pewno jest miejscem, które chętnie odwiedzają mieszkańcy i goście stolicy. Góry i cała okolica pozostały piękne – bez zmian.

Chętnie czytamy opisy różnych miejsc, sporządzone w minionych stuleciach, bo dzięki nim łatwo wyobrazić sobie, jak wyglądały one dawno temu. A więc jeśli kiedyś znajdziecie się w Sofii, wsiądziecie do naszego ulubionego tramwaju numer 5 i spojrzycie na Kniażewo, przymknijcie na chwilkę oczy…”

„Święta Sofia – trzecia odsłona” – jutro, a w niej meczet z czasów wspaniałego stulecia sułtana Sulejmana.

Tekst w dzisiejszym wpisie jest cytatem z naszej książki „Bułgaria znana i nieznana. Kierunek Burgas”. Więcej fragmentów znajduje się TU.

A na koniec kilka zdjęć.

 

PICT0045 m

PICT00680

sofia pał_prezyd
Przed Pałacem prezydenta Bułgarii
sofijska ulica
Sofijska ulica i plątanina kabli…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s