Jak pojadę do Bitoli

Dzisiejszy wpis jest trochę przypadkowy. Zabrałam Was kiedyś na spacer w bałkańskim rytmie do Bułgarii, do Grecji, do Serbii i do Macedonii, małego państwa o wielkiej urodzie. Dowiedziałam się, że krótkie video, zamieszczone w jednym z postów, nie odtwarza się w Polsce, a więc postanowiłam powtórzyć fragment spaceru po mieście konsulów. Bitola potrafi uwieść. O tym jak szczególna jest tutejsza atmosfera, nikt nie potrafi opowiedzieć lepiej niż Tose (Tosze) Proeski. Przed spacerem po Bitoli posłuchajcie piosenki  Nesanice (Bezsenność) w wykonaniu Tose – macedońskiego piosenkarza – legendy, którego nie można zapomnieć.

Na srcu mi leži jedna stara rana… Na sercu mi leży jedna stara rana, która nie chce się zabliźnić.  A moje serce pyta, jakie byłoby życie bez niej… Idi, idi, nesanice. Da ne vidim tvoje lice… Odejdź, odejdź bezsenności, żebym nie widział twojej twarzy. Niech świt nie sprawia mi bólu. Odejdź, opuść mnie, żebym mógł śnić…

 

***

Bitola Szirok Sokak– Ako odam vo Bitola… Jak pojadę do Bitoli przejdę się po Szirok Sokak – obiecuje sobie Tose w piosence. – Na Dembeł Czarszija napiję się kawy, powspominam młodość. Zamówię trzy dorożki. W pierwszej będę ja, w drugiej będą grać muzykanci… Na Saloniki, na Stambuł… nie zamieniłbym Bitoli – zapewnia Tose. (Piosenka jest poniżej lub Tu – na YouTube)

Jak wsłuchacie się w delikatne nutki i piękny głos, poczujecie jak wspaniała i niepowtarzalna jest atmosfera na ulicy Szirok Sokak. Te same, kolorowe domy strzegą jej od ponad stu lat. Może też wyobrazicie sobie ulicę Dembeł Czarszija, gdzie życie toczyło się niespiesznie. Kupcy i mieszkańcy Bitoli siedzieli przy stolikach stojących na chodnikach, powoli sączyli kawę i wierzyli, że „dobro  przychodzi samo”.

Tu jest Spacer w bałkańskim rytmie po Macedonii – przejażdżka po jeziorze Ochrydzkim i kilka słów o słynnych perłach zdobiących królewskie szyje.

Na zdjęciu wyróżniającym Bitolska czarszija w 1914 roku.

FRAGMENTY MOJEJ KSIĄŻKI „W BAŁKAŃSKIM KOCIOŁKU” Notatki z podróży po krańcu Europy.

W bałkańskim kociołku

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s