Każdy kolejny krok oddalał nas od realnego świata

Bułgarka ze Smilevo. Ivan Mrkvicka

Do napisania kilku słów zainspirował mnie wpis Impresja. Jose Lois Minoz Luque / Kobieta w czerwieni

„W grobowcu sprzed 2400 lat, nazywanym „Ostrusha” (Ostrusza), jest namalowany niezwykły portret kobiety. Kiedy po raz pierwszy spojrzeliśmy w oczy pięknej damie, poczuliśmy dreszcz. Mieliśmy wrażenie, że patrzymy w pełne wyrazu oczy żywej osoby.”

ostrusha - Kopia

Nie jestem pewna, czy dostrzeżecie na zdjęciu to żywe spojrzenie. Ja mam je zapisane w pamięci. Może atmosfera grobowca spotęgowała wrażenia, ale i tak uważam, że pobladły fresk jest dziełem wspaniałego, wrażliwego artysty.

Wspomniałam o atmosferze grobowców, których w Bułgarii są setki, Do wielu mogą wejść turyści. Dla mnie taka wizyta nie jest porównywalna ze zwiedzaniem sal muzealnych.

„W jednym z rodopskich grobowców, liczącym sobie 2400 lat, do wnętrza sali pogrzebowej prowadzi długi, dwudziestometrowy korytarz. Tu słowa „podróż do przeszłości” w jakimś stopniu przestają być przenośnią. Każdy kolejny krok do przodu wydaje się nas oddalać od realnego świata.” („A w bałkańskim kociołku„)

A ponieważ nawiązałam do wpisu „Kobieta w czerwieni” zdecydowałam się pokazać dwa obrazy, na których artyści pokazują bałkańskie panie w tym samym kolorze.  Na pierwszym jest Bułgarka ze Smileva, autor I. Mrkvicka, a poniżej Bułgarka z zachodniej Macedonii, autor V. Antonoff. (Na zdjęciu nad tytułem – korytarz w trackim grobowcu w Rodopach.)

Bułgarka z zachodniej Macedonii -V.Antonoff

 

 

2 myśli w temacie “Każdy kolejny krok oddalał nas od realnego świata”

 1. Fascynujący wpis. Wejść do wnętrza grobowca – to musi być niezwykłe przeżycie. Dziękuję za wspomnienie o moim wpisie :-), nawet nie przypuszczałam, że mogę kogoś zainspirować. Bardzo to miłe 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  1. Zainspirowałaś mnie i nie mogłam o tym nie wspomnieć 🙂
   Grobowce robią wrażenie. I ciągle zadziwia mnie sposób w jaki je budowano. Ich trwałość i solidność jest wręcz zaskakująca. Układanie bez pomocy maszyn kamiennych klocków ważących czasem kilkaset kg zdumiewa. 🙂

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s