Spiesz się powoli

Czy lubicie zwierzęta? Żyją one obok nas od zawsze. Niektóre stały się domowymi pupilami, niektóre pomocnikami w pracy, Dziś mają swoje święto wszystkie zwierzęta żyjące na lądzie i  w wodzie. Te które kochamy, bez których dom byłby pusty i te których się obawiamy.

żółw-Życie w Bułgarii i w pozostałych krajach bałkańskich toczy się trochę wolniej niż na przykład w Polsce. Ludzie posiadają tu umiejętność przełożenia pewnych, nawet ważnych spraw, na następny dzień. Oderwanie się od kłopotów pozwala „świeższym” okiem spojrzeć na problem, który widziany z pozycji zrelaksowanego człowieka, często okazuje się łatwiejszym do rozwiązania. Może więc warto spieszyć się powoli? Mieszkańcami Bułgarii i Bałkanów są długowieczne żółwie (wodne i lądowe) – synonim niespiesznego tempa, choć w życiu codziennym potrafią przemieszczać się także dość szybkim krokiem.

Image029

Czarne, bałkańskie świnie przypominające wyglądem dziki wypasa się na pastwiskach. Potrafią być zdyscyplinowane podczas powrotu do domu. Wtedy kiedy robiłam to zdjęcie wyglądało na to, że  świetnie znają drogę. Pasterza zostawiły daleko w tyle.

O zwierzętach pisałam wielokrotnie w książkach i na swoich stronach.

delfin.jpg

 

Tu „Godziny, które spędziłam z delfinami” i między innymi dwa krótkie filmiki (oczywiście z delfinami w roli głównej)

wążTu „Święte węże czyli o moim spotkaniu z jadowitym gadem” na greckiej wyspie. W treści jest krótki film ze świętym wężem kocim.

Picture 064W Bułgarii mają swoje święto konie. Wystrojone biorą udział w mniejszych lub większych wyścigach, Dostają prezenty i wsłuchują się w toasty wznoszone na ich cześć.

cheren otroven payak

Swoje święto ma dziś także czarna wdowa i jej rodzina żyjąca na Bałkanach. O jednym z najgroźniejszych pająków świata ozdobionym 13 kropkami wspomniałam „W bałkańskim kociołku„.

Z okazji Światowego Dnia Zwierząt wszystkim biegającym, fruwającym. pływającym, udomowionym i dzikim przedstawicielom zwierzęcego świata życzę dobrego życia i właściwego traktowania.  Zwierzęta są istotami czującymi tak, jak my – ludzie. Nigdy o tym nie zapominajmy.

Image017a

Pozdrawia Was bałkański dżentelmen, którego niektórzy już znają (trochę był zdziwiony… – Co to jest? aparat? sesja foto? nie byłem przygotowany…)  🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s