Żyję. Jak uporać się z tym faktem?

Przeciętny człowiek nie jest specjalnie ciekaw świata. Ot, żyje, musi jakoś się z tym faktem uporać, im będzie go to kosztowało mniej wysiłku – tym lepiej. A przecież poznawanie świata zakłada wysiłek, i to wielki, pochłaniający człowieka. Większość ludzi raczej rozwija w sobie zdolności przeciwne, zdolność, aby patrząc – nie widzieć, aby słuchając – nie słyszeć. Te słowa napisał Ryszard Kapuściński w książce „Podróże z Herodotem”.

książki2

Przeciętny to (według Słownika Języka Polskiego PWN): zwykły, typowy. Jacy są przeciętni ludzie? Dla mnie to tacy, którzy nie wyróżniają się z tłumu, żyją podobnie, posiadają wspólne cechy z tymi stojącymi obok.  Na pewno stanowią większość. Czy rzeczywiście tak jest, że w codziennym, przeciętnym życiu przeciętnego człowieka jest tak wiele obojętności i tak mało miejsca na ciekawość świata?

Oczywiście z powodu ograniczeń czasowych i finansowych nie każdy może podróżować, poznawać nowych ludzi i ich obyczaje, i wiedział o tym Ray Bradbury. Wiedział też, że jest na to sposób, bo przeciętny człowiek może poznawać świat dzięki książkom. Status finansowy nie jest więc wytłumaczeniem braku ciekawości. Barwy naszemu życiu nadajemy my sami. Czy odcienie szarości są ulubionym kolorem większości z nas?

book-1014197_960_720

 

większość z nas nie
Cytat jest z powieści Bradbury’ego „451 stopni Fahrenheita”, w której czytanie jest zakazane, książki palone, a ludzie są manipulowani przez media. Ta makabryczna wizja przyszłości, na szczęście, raczej nam nie grozi.

14 myśli w temacie “Żyję. Jak uporać się z tym faktem?”

    1. Nie wiedziałam. Przyznam, że nie przyglądałam się bliżej temu, co będzie na Targach. Żałuję, że tak mało bułgarskich książek w Polsce. Chciałam kupić w prezencie „Vreme razdelno” dla kogoś w PL. Niestety. Od dawien dawna nieosiągalne.

     Polubienie

  1. Niestety, nie pamiętam kto tłumaczył Vreme razdelno. Film też jest doskonały. Koziat rog oglądałam; doskonale zrobiony, świetni aktorzy; bardzo przytłaczający z powodu treści, oddaje świetnie tę tragiczną historię. Planuję przeczytać ponownie TIUTUN, jest pełna wersja książki (przed poprawkami).

   Polubienie

     1. Bardzo mi miło z powodu książek. Bułgarię przejechaliśmy wzdłuż, wszerz i w poprzek, ale na pewno nie byliśmy wszędzie. 🙂 Często wracamy to tu, to tam i „odkrywamy” coś na nowo. Bardzo jesteśmy ciekawi najnowszego odkrycia w Maltepe, ale nie mieliśmy okazji. Imaniari podobno interesują się tym miejscem, więc może nawet nie jest ono dostępne dla zwiedzających.

      Polubienie

      1. Maltepe – gdzie to jest ? Na razie podróżuje z Wami po Strandży 🙂 Nigdy tam nie byłem, wygląda bardzo ciekawie. Lubie takie miejsca. Ostatnio w Płowdiwie kupiłem książke na Nikolay Ninow – Powtoreni synishta, są tam ciekawe, nieznane miejsca i piękne zdjęcia. Na obecnych Targach książki niestety nic o Bułgarii. Wspomniane DOMINO okazało się Sklepem Podróżnika, który sprzedaje ich mapy :). Ale za to dużo literatury rumuńskiej – przykre. Gdyby nie p. W. Gałązka no i Wasze przewodniki dla ciekawskich…. to klapa.

       Polubienie

       1. Góry Strandża – tajemnicze, niedoceniane, z umierającymi domami… Wprawdzie nie są tak barwne jak Rodopy, ale warto tam pojechać. Na pewno mają swój klimat.
        A Maltepe jest rzut beretem od Plovdiv. Pisałam o tym tu: https://po50ce.blogspot.com/2018/08/tajemniczy-maltepe-co-kryje-we-wnetrzu.html
        Przykre, że jest tak mało informacji o Bułgarii, tym bardziej, że tak wielu Polaków spędza tu swoje urlopy i mało o tym kraju wiedzą. W następnym roku będzie 2 wydanie „A w bałkańskim kociołku” (w międzyczasie mocno (dwukrotnie) przytyło 😉 ); może lepsza promocja sprawi, że dotrze do większej liczby Czytelników. 🙂

        Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s