Nowy Rok po raz kolejny, tym razem to Bango Wasił

Dziś bułgarscy Romowie zaczynają świętować swój Nowy Rok nazywany tu Bango Wasił lub Wasilica od imienia św. Wasyla, który wg bałkańskich legend uratował romski ród. Niektóre mówią, że uchronił ludzi od utonięcia w morzu zsyłając im stado gęsi, w innych „naprawił” most zniszczony przez diabła, dzięki czemu w obu przypadkach Romowie cali znaleźli się na brzegu.

W Bango Wasił króluje muzyka, nierzadko słychać hymn Romów „Dżelem, dżelem”. Jednym z wykonawców tej piosenki jest legenda Bałkanów – Saban Bajramović, Rom, który mawiał o sobie: – Jaki Rom? Jestem Serbem. Serbskim Cyganem. Saban pochodził z Niszu, serbskiego miasta, z którym kojarzy się Sićevaćka klisura z wąskim kanionem zamkniętym skałami, gdzieniegdzie zwieszającymi się niemalże nad głowami (to miejsce już Wam kiedyś pokazywałam).

Tu link do teledysku zamieszczonego na facebooku

***

I „Hanuma” –  jeszcze jedna piosenka w wykonaniu Szabana.

Sjećaš li se Hanuma kad smo bili mladi, tad smo jedno drugom ljubav obećali… Czy pamiętasz, Hanumo, jak byliśmy młodzi, jak przyrzekaliśmy sobie miłość…

2 myśli w temacie “Nowy Rok po raz kolejny, tym razem to Bango Wasił”

  1. To pierwsze nagranie, bo na nim się skupiłam… Niezwykły jet ten śpiew, tak rozlewny pełen tęsknoty… Już dawno muzyka nie wzbudziła we mnie takiej zadumy, zamyślenia… I te niesamowite, nostalgiczne zdjęcia… Niektóre tak bardzo do mnie przemówiły. Twarze tych ludzi…
    Dzięki za udostępnienie.

    Polubione przez 1 osoba

    1. Dziękuję, że podzieliłaś się swoimi emocjami. Głos Sabana zawsze robi na mnie wrażenie, a w tej piosence szczególnie. Słyszałam ją w wielu wykonaniach, ale wydaje się, że nikt nie potrafi jej zaśpiewać tak jak on. Teledysk też bardzo mnie poruszył (mam na myśli obrazy).

      Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s