Wiosenne rozważania z przymrużeniem oka

 

Zima nie należy do moich ulubionych pór roku. Mieszkańcy Bałkanów chyba też nie przepadają za niskimi temperaturami, chociaż ich zima trwa krótko i jest łagodna. Korzystając z pomocy świętego Atanasa, już 24 stycznia zaczynają ją wypraszać. – Idź sobie! – rozkazuje tego dnia Atanas (władca mrozu i lodu), a śnieg przenosi na szczyty gór. W drugiej połowie karnawału święty Todor zdejmuje z siebie dziewięć kożuchów i na pięknym koniu wyrusza prosić Boga o lato. A tymczasem 1 marca wszyscy ludzie witają wiosnę i uśmiechają się do baby Marty (siostry stycznia i lutego), która potrafi być złośliwa, a więc lepiej jej nie drażnić. Takimi oto sposobami Bałkany zapewniają sobie ciepło.

Pani Wiosna tuż po przybyciu, delikatnym muśnięciem budzi rośliny ze snu. W ludzkim sercach też wydaje się nieco cieplej, w wielu ożywają nadzieje.

Na pożegnanie przesyłam Wam garść uśmiechów do rozdawania. 🙂

Na zdjęciu: Kaktusowe drzewo kłania się pani Wiośnie. Dzięki niej rozkwitające pąki kwiatów zdobią jego koronę.

wiosna

P.S.

Bardzo dziękuję za sygnały, które od czasu do czasu otrzymuję od osób oczekujących na książkę „W bałkańskim kociołku”. Wydawnictwo potwierdza, że to już blisko. 🙂

10 myśli w temacie “Wiosenne rozważania z przymrużeniem oka”

  1. Dziękuję, Emmo 🙂 O świętych niewiele wiem, na pewno nie wszyscy są wspólni dla katolików i prawosławnych. Atanas i Todor to święci prawosławni, może należą do tych wyjątków i dlatego o nich nie słyszałaś.

   Polubienie

   1. Podejrzewam, że to są właśnie prawosławni święci… Rzeczywiście nie znałam wcześniej tych imion. Ale i katoliccy święci potrafią nas zaskoczyć, czasem człowiek się dowiaduje o jakichś u nas kompletnie nie znanych, za to czczonych gdzieś indziej. Bardzo mnie zainteresował święty Todor – spodobało mi się to imię i legenda o jego kożuchach… 🙂

    Polubione przez 1 osoba

    1. Święty Todor zdecydowanie lubi ciepło 🙂 Pisałam już kiedyś o nim, bo jego święto to także święto koni (ich właściciele ubierają je odświętnie; organizuje się tego dnia różne imprezy z końmi w roli głównej).

     Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s