Z sąsiadem za pan brat? Da się?

Zdecydowałam się dziś odnieść do zdania jakie padło w najnowszej opinii o mojej książce, ale zanim to zrobię muszę podziękować za ciepłe słowa „przyfruwające” od Czytelników i za zaangażowanie w promocję mojego papierowego dziecka. Uśmiech wraca jak widzę, że kolejne osoby polecają „kociołka”.

kosharite3Autorka strony „Recenzje Agi” napisała, że „to książka, która inspiruje do tego, by żyć wolniej i degustować chwile” (to zdanie znalazło się na okładce). W mediach społecznościowych Aga – Agnieszka Krizel – kilka dni temu opublikowała i zwróciła uwagę na wybrany przez siebie, ten oto fragment z mojej książki, mający związek ze zdaniem, które chcę skomentować. „Znajdujące się w bałkańskim kociołku różne grupy etniczne, różne kultury i religie mieszały się ze sobą przez kolejne stulecia. Ludzie posiadają pewne wspólne cechy, chociaż dzielą się na wiele grup posiadających odrębne obyczaje. Przez wieki nauczyli się żyć wspólnie. Nauczyli się szanować inność sąsiada pochodzącego z tej samej wsi czy miasta. Mają wiedzę o skomplikowanej historii swojego kawałka świata i mają świadomość, że jedna mała iskra może tu spowodować wielki pożar.

***

ludzie

Autorka najnowszej opinii o książce, na stronie „Nietoperz czyta i ogląda” napisała: „To, co poza pięknem przyrody najbardziej zapadło mi w pamięć w opowieści o Bułgarii, to różnorodność, wymieszana w „bałkańskim kociołku”: muzułmanie i chrześcijanie żyjący obok siebie, Turcy, Bułgarzy, Serbowie, Macedończycy i Grecy, ciągle popadający w spory, a jednak nie mogący bez siebie wzajemnie żyć. Da się? Da się! Patrząc z perspektywy Polski, która próbuje stać się krajem homogenicznym, kulturowo, narodowo i religijnie, Bałkany w tym kontekście powinny być dla nas przykładem.

Zgadzam się ze smutną prawdą o zmieniającej się rzeczywistości. Myślę, że Bałkany rzeczywiście mogą być przykładem umiejętności współżycia. Na pytanie: – Da się? odpowiedziałabym zdecydowanie: – Tak! Ktoś może zapytałby w tym momencie: – A bałkańskie wojny? – Tak. Były, bo ten zlepek rodzi także zagrożenie. Tak jak wspomniałam wystarczy jedna iskra i ci, którzy znają historię Bałkanów wiedzą, że zdarzały się pożary w tej części Europy i znajdowali się tacy, którzy chcieli je wywołać (nie przestaje kusić posiadanie wpływu na tę strefę). Dzielono państwa i bliskich sobie ludzi, a nawet rodziny. Doświadczenia Bałkanów pokazują, że można żyć w zgodzie z sąsiadem, ale trzeba strzec się manipulacji (tych z zewnątrz i tych rodzących się wewnątrz), trzeba być tolerancyjnym i umieć patrzeć na świat oczami innych ludzi. „Jakim szaleństwem jest oczekiwanie, by inny człowiek żył zgodnie ze standardami i normami, które zostały zaprogramowane w Tobie przez Twoje środowisko i Twoją rodzinę.” – powiedział Anthony de Mello i warto te słowa przypominać.

***

Zacytuję jeszcze fragment z tej samej opinii o książce. Cały tekst znajduje się na stronie „Nietoperz czyta i ogląda” i w „Kurierze Rzeszowskim„. Autorce recenzji bardzo dziękuję za miłe słowa i polecanie książki w mediach społecznościowych i księgarniach.

okł.jpg-szPR
Fragmenty książki są TU.

„W Bałkańskim kociołku” to książka głównie podróżnicza, choć i bardzo osobista, bo oparta na własnych przeżyciach, miejscach i rzeczach, które autorka widziała i słyszała. (…) W kociołku mieszają się ludzie i tradycje, religie i niełatwa historia. Bułgaria, tak mało u nas znana, a tak pełna niepowtarzalnych miejsc i legend, a także, a może przede wszystkim (?), romantyzmu. Zanim odwiedzicie ten kraj, bo wierzę, że jednak odwiedzicie, przeczytajcie książkę „W bałkańskim kociołku”, książkę napisaną z miłości do męża i kraju jego pochodzenia, kraju, w którym krzyżuje się Europa, zachodnia Azja, a nawet Afryka. Życzę sobie i Wam, byście mogli i mogły równie mocno jak autorka, pokochać drugiego człowieka, i chcieć poznać miejsca, z których się on czy ona wywodzi. 

jakim-szalec584stwem-jest.png

 

 

4 myśli w temacie “Z sąsiadem za pan brat? Da się?”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s