List z krainy Hadesa

Jeden list wyślij z krainy Hadesa… Czy światło jest lepsze niż mrok? 

– Światło jest tu na górze – tak mawiałeś przyjacielu Yanni. – Ale co robić ze światłem, jak serca są czarne z rozpaczy…

balchik (5)

Te słowa to cytat z piosenki. Znalazła się ona wśród kilku innych, moich ulubionych, wymienionych na końcu książki „W bałkańskim kociołku”. Krótką playlistę umieściłam dla Czytelników, którzy mają ochotę „usłyszeć” Bałkany. Ta muzyka towarzyszy mi na co dzień, wpisuje się w atmosferę całego półwyspu. Piosenka Barba Yanni była już i na tej stronie, ale ponieważ pasuje do listopadowego święta, przypominam ją. Może i Państwu te nutki przypadną do gustu?

Można ją odsłuchać poniżej, gdyby się nie odtwarzała – link do piosenki na You Tube

8 myśli w temacie “List z krainy Hadesa”

 1. Muzyka bardzo specyficzna , ale piękna. Lubię takie piosenki, co prawda nie rozumiem tekstu jest jednak bardzo melodyjna i rytmiczna. Serdeczne pozdrowienia znad sztalug malarskich przesyła Krysia

  Polubione przez 1 osoba

  1. To prawda. Specyficzna jest muzyka na Bałkanach. Bardzo się cieszę, że piosenka się podobała. 🙂 Zawsze tłumaczę fragmencik tekstu, żeby wiadomo było o czym jest utwór. Słowa wydają mi się dość ważne, mam nawet wrażenie, że czasem decydują o sympatii do jakiejś piosenki.
   Serdeczności. 🙂

   Polubienie

 2. Widoki w tle piosenki takie letnie i przyjemne, że można się oszukać nie znając słów piosenki, że opowiada o czymś miłym. Dźwięki nie są smutne, przynajmniej ja ich takimi nie odbieram.
  Rozpacz potrafi zabić każde światło, po to mamy rodzinę i przyjaciół, aby wnieśli nowe światło.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Rzeczywiście, muzyka, tempo piosenki może sugerować inną wymowę. Tekst nadaje jej charakter. Mam wrażenie, że ta muzyka, w której jest życie, podkreśla, a nawet powoduje, że słowa wyrażające rozpacz, tęsknotę za przyjacielem są bardzo przejmujące.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s