Trzynastego nawet w grudniu jest wiosna

Piątek trzynastego może być miłym dniem. Na księgarskich półkach trwają przygotowania.  Książki zamierzają chórem witać każdego wchodzącego księgarza. – Wszystkiego naj… naj… naj… – zaszeleszczą kartkami, bo to święto pracowników księgarni (do życzeń dołączam się i ja).

Wielu było znanych księgarzy, ale może tylko jeden uliczny księgarz pozostanie niezapomniany. To chyba dobry moment, żeby go przypomnieć.

Patrzcie! ja go wam wskażę: Przyparty do ściany / Stoi Żyd siwobrody, okryty w łachmany, / Oczy krwawe, zamglone, zgrzybiałość na twarzy, / Pod pachą kilka książek. To Nestor księgarzy! / Nie szydźcie z tej postaci! Lat sześćdziesiąt blisko, / Jak zajął przy tej ścianie swoje stanowisko, / I przechodniom zalecał bibułę i szmaty, / Za miedzianą monetę dał złoto oświaty. / Kiedy w słowie Platona, w Horacego nucie / Znajdowano Wielkości i Piękna poczucie, / On sprzedawał łacińską książeczkę, in quarto, / Zabrudzoną z początku, a z końca odartą. / Sprzedał za kilka groszy i w dodatku powie: / – Niech pan czyta szczęśliwie, niech służy na zdrowie.

Księgarza ulicznego uwiecznił w wierszu – gawędzie Ludwik Kondratowicz / Syrokomla (zacytowałam tylko króciutki fragmencik), a na swoim rysunku pokazał go Stanisław Witkiewicz.

Księgarz uliczny - rysunek Stanisława Witkiewicza

13 grudnia – Dzień Księgarza

***

Feralna data jeszcze przed nami (wielu ludzi za taką ją uważa). Dla mnie „13” zawsze była szczęśliwą liczbą. Każdego trzynastego powtarzam za Kasią Sobczyk: Trzynastego nawet w grudniu jest wiosna. Trzynastego każda droga jest prosta. Trzynastego nie liczy się strat. Trzynastego wszystko zdarzyć się może. Trzynastego świat w różowym kolorze… 

Życzę, żeby najbliższy piątek 13-go był dla wszystkich miłym dniem.

 

 

10 myśli w temacie “Trzynastego nawet w grudniu jest wiosna”

 1. Niby nie jestem przesądna, ale… i tu cisną się przykłady pecha, niepowodzeń czy jak to jeszcze inaczej nazwać
  Dobrze! Przełamiemy to! Piątek- 13-ego ma być szczęśliwym dniem i już! :))

  Polubione przez 1 osoba

  1. Myślę, że jak się człowiek uprze 😉 nastawi pozytywnie… pech czmychnie do kąta. 😉 Ja w każdym razie próbuję. 13-go sprawnie mi to idzie, co nie znaczy, że przy innych okazjach zawsze się sprawdza. 🙂

   Polubienie

 2. Piękne święto szczerze to nie wiedziałam o nim. A ten wiersz o księgarzu jest wzruszający . 13 bo ja wiem może ludzie na wszelki wypadek powinni być dla siebie mili by pech się bał;)

  Polubione przez 1 osoba

  1. Bardzo piękna myśl. Nie wątpię, że to dobry sposób na odstraszenie pecha. 🙂
   Wiersz jest bardzo piękny. Zacytowałam tylko fragmencik, w dalszej części księgarz opowiada już sam swoją historię. Warto go przeczytać w całości. 🙂

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s