wiosna 2020Tegoroczne świętowanie Wielkanocy nie będzie typowe. Na Bałkanach zawsze było hucznie, po odbywającej się o północy mszy strzelały kolorowe fajerwerki. W tym roku ludzie pozostaną w domach.  Myślę, że na przekór szalejącemu wirusowi, należy z całych sił starać się nie poddać smutnemu nastrojowi, postawić za drzwiami wszystkie złe wieści krążące wokół nas.

tulip-3192475_960_720Chciałam polecić jakieś tematycznie związane lektury, ale to trochę trudne… Nie wiem dlaczego tak się dzieje, że w przeciwieństwie do Bożego Narodzenia, które jest tłem wielu powieści i filmów, Wielkanoc rzadko jest „bohaterką”. Zapytano mnie kiedyś w jakimś wywiadzie o książkę z akcją osadzoną w wielkanocnym czasie i  prawdę powiedziawszy, wpadł mi wtedy do głowy tylko jeden tytuł: „Chłopi” Reymonta i pięknie opisane świętowanie we wsi Lipce. Pamiętam, że czytając pierwszy raz tę powieść czułam atmosferę przedświątecznych przygotowań, kiedy to „wszystkie kobiety tak się zajęły rozczynianiem i toczeniem bochenków, otulaniem w pierzyny dzież i niecek z ciastem, wsadzaniem do pieców, że jakby o całym świecie zapomniały, tym się jedynie jasując, by zakalec nie wlazł do placka albo się nie spaliły.”. Przed oczami miałam „czerwone wystrzyganki”, którymi Jagusia obkleiła obrus i „baranka z masła, tak zmyślnie przez Jagnę uczynionego, że kiej żywy się widział”.

A gdyby ktoś miał chęć zajrzeć do książki naszego Noblisty, jest ona dostępna on-line TU w Bibliotece Internetowej  (strona główna Biblioteki: http://www.wolnelektury.pl – znajduje się w niej ponad 5000 darmowych utworów, są wśród nich dzieła nie tylko polskich poetów i pisarzy, jest m.in. Balzac i jego „Eugenia Grandet”, „Granatka”, Ojciec Goriot” i inne).

Reklama