Kierunek Burgas (fragmenty książki)

Bułgaria znana i nieznana. Kierunek Burgas

kierunek Burgaskierunek burgas

Książka nie jest dostępna w sprzedaży, powstaje nowa wersja opowiadająca o tym samym regionie. 

W książce „Kierunek Burgas” początkiem podróży była Sofia – bułgarska stolica, celem – Burgas i okolice, a więc także góry Strandża. Każdy, kto zajrzy do „bałkańskiego kociołka” odwiedzi m.in. miejsca znajdujące się na tej trasie (Sofię i okolice, Plovdiv, trackie grobowce i intrygujące miejsca w górach Strandża, związane z przepowiednią baby Vangi). Dla tych, którzy mieli okazję czytać „Kierunek Burgas”, treści zawarte „W bałkańskim kociołku” są nowe, mam nadzieję, że okażą się interesujące.

W bałkańskim kociołku

Opinie dotyczące ostatniego, niedostępnego już wydania książki „Kierunek Burgas”: Ta niezwykła książka sprawi, że poznacie Bułgarię jakiej jeszcze nie znacie („Czytaninka”) Znajdziecie w niej przepięknie przedstawioną wędrówkę w kierunku Burgas. Napisaną bajkowym językiem (dosłownie). Czytając miałam wrażenie, że znów mam kilka lat (załóżmy, że 7), siedzę na kolanach dziadka, który opowiada mi magiczne i zapierające dech w piersi opowieści o tym niesamowicie różnorodnym kraju bałkańskim. („Papierowy bluszcz”) Nie, to nie jest zwykły przewodnik. („Recenzje Agi”)

SPIS TREŚCI:

KIERUNEK BURGAS!

JA POLKA I JA DZIECKO BAŁKANÓW  

MOC LEGENDY    

W wielonarodowościowej Bułgarii poszczególne nacje nawzajem przejmowały od siebie cząstki obyczajów i wierzeń, nie zatracając jednocześnie swojego odrębnego charakteru.

Wszystkie grupy etniczne łączy niechęć do zmian obowiązujących tradycji. Od tysiącleci wplatano w nie nowe obrzędy, nie rezygnując całkowicie ze starych.

Miejsca kultu pozostają niezmienne. Cerkwie najczęściej powstawały i powstają w miejscach czczonych od dawien dawna.

W całej Bułgarii występują źródła mineralne, które współczesna medycyna wykorzystuje do leczenia wielu różnych chorób. Te szczególne właściwości były też znane Trakom, którzy jednocześnie uznawali je za dar bogów. Miejsce, w którym znajdowało się cudowne źródło było więc jednocześnie miejscem kultu, w którym modlono się i wyrażano wdzięczność.

Współcześni bułgarscy chrześcijanie wierzą tak samo silnie w Boga, jak i w moc świętych źródeł trackich przodków. Dziś, w pobliżu tej samej sączącej się wody, spotykamy kapliczki i ludzi pielgrzymujących z bliższej i dalszej okolicy.

Jednym z takich miejsc gdzie wiara splata się z legendą jest Rusokastro, oddalone około 20-25 km od Burgas. Około 3 km na północ od wsi są pozostałości twierdzy z V wieku o tej samej nazwie. Miejsce pogańskiego kultu, z istniejącej tu wcześniej osady Traków, zastąpiono świątynią chrześcijańską, która jeśli ucierpiała w czasie wojen, była odbudowywana lub wznoszono na jej miejscu nową.  Patronem kolejnych cerkwi był Sveti Georgi. W 1927 roku na miejscu kościoła powstała kaplica pod tym samym wezwaniem.

Według miejscowych opowieści smok żyjący w jaskini znajdującej się w twierdzy, zakochał się w pięknej dziewczynie o imieniu Rusa. Kiedy panna czerpała wodę ze studni, przybierał on postać młodzieńca, rozmawiał z nią i próbował namówić do małżeństwa. Rusa odmawiała, bo swoje serce już wcześniej oddała innemu.

W dzień świętego Georgiego, jak każdego roku, koło klasztoru w starej twierdzy zebrali się ludzie ze wsi, żeby wspólnie ucztować przy dźwiękach muzyki. Podczas gdy szczęśliwa Rusa tańczyła ze swoim ukochanym, nagle zagrzmiało. Zapadła ciemność, z której wyłonił się wściekły smok i porwał pannę.

Na nic zdały się prośby rodziny i przyjaciół o jej uwolnienie. Zrozpaczony ojciec Rusy poprosił o pomoc patrona cerkwi.

Święty Georgi, przebił włócznią porywacza i uwolnił mieszkańców od kłopotliwego sąsiada. Od tego czasu skałę i jaskinię w twierdzy nazwano imieniem Rusa.

Sv.Georgi

Przez prawie 1400 lat, aż do naszych czasów, kontynuowano tradycję zbierania się raz w roku na polanach wokół dawnej twierdzy. Przyjeżdżali tu ludzie z okolicznych wsi i miast.

Pierwszego dnia święta modlono się do patrona cerkwi/kaplicy, a następnie obmywano twarz wodą sączącą się w jaskini. Według legendy są to spływające łzy porwanej Rusy. Wierzono, że uzdrawiają chore oczy i chronią przed urokami.

W drugim dniu święta przed jaskinią zostawiano nitki z ubrań, czy fragmenty garderoby, żeby wraz z nimi pozbyć się dolegliwości. Zwyczaj istnieje od niepamiętnych czasów i przy tym, i innych świętych źródełkach nadal spotykamy strzępy ubrań. Jak wiadomo, wiara może zdziałać wiele…

(…)

ŚWIĘTA SOFIA 

sofia (2)Patronką stolicy Bułgarii jest Św. Sofia nazywana matką wiary, nadziei i miłości. nadziei i miłości.

Sofia nie jest najpiękniejszym miastem w Bułgarii, chociaż ma swój własny, niepowtarzalny klimat. Wjeżdżając do stolicy od strony Serbii, przez lata nie udało nam się zrozumieć, dlaczego za nowoczesnym centrum handlowym, witają nas cygańskie slumsy.

Pełne kafejek, tętniące życiem Centrum, piękne położenie, możliwość dojechania tramwajem na górski szlak, powodują, że będąc w Sofii szybko zapomina się o tej brzydszej stronie.

Miasto jest jedną z najstarszych stolic europejskich.  Zaistniało w VII wieku przed naszą erą jako tracka osada, znana pod nazwą Serdika lub Serdonpolis.

Z tych i późniejszych czasów przetrwały budowle, które gdyby mogły przemówić, pewnie wiele opowiedziałyby o zarządzających miastem Trakach, potem Rzymianach i na końcu Turkach, którzy okupowali Bułgarię prawie 500 lat.

DV IMAGE

(…)

„Najulubieńszem miejscem dalszych wycieczek po za miasto jest wioska, nazywająca się niegdyś Bali-effendi, dzisiaj Kniażewo. Ma ona dla Sofii takie same znaczenie, jak Wersal dla Paryża, albo Poczdam dla Berlina. Wieś ta leży u stóp Bałkanów; przez środek jej płynie górska rzeczułka. Tutaj znajdują się także ciepłe źródła mineralne, do których napływa rokrocznie mnóstwo gości. Widzimy tu obok wiejskich domów miejskie kawiarnie, hotele, tureckie dżamije i karwan-seraje. Ogólny widok wsi prezentuje się obecnie jeszcze dziko, lecz z latami będzie to niewątpliwie romantyczna miejscowość dla zamiejskich wycieczek.”

Tak, w „Dzienniku Warszawskim” z 1889 roku, opisuje okolice Sofii dziewiętnastowieczny podróżnik. Dziś do Kniażewa dojeżdża się z centrum tramwajem numer 5 — wprost na górski szlak turystyczny[1] w Parku Vitosha, na terenie którego są trasy narciarskie, wyciągi, schroniska i oczywiście wspaniała przyroda. (…)

Kervansaray — duży budynek z wewnętrznym dziedzińcem, na którym zatrzymywały się kupieckie karawany — nie jest nikomu potrzebny. Wielbłądów dźwigających towary — nie spotykamy już na Bałkanach od połowy XX wieku. Niektóre dżamije (meczety) przetrwały do naszych czasów, choć jest ich znacznie mniej niż w XIX wieku.

Kniażewo nie stało się Wersalem Sofii, ale na pewno jest miejscem, które chętnie odwiedzają mieszkańcy i goście stolicy. Góry i cała okolica pozostały piękne — bez zmian.

Chętnie czytamy opisy różnych miejsc, sporządzone w minionych stuleciach, bo dzięki nim łatwo wyobrazić sobie, jak wyglądały one dawno temu. A więc jeśli kiedyś znajdziecie się w Sofii, wsiądziecie do naszego ulubionego tramwaju numer 5 i spojrzycie na Kniażewo, przymknijcie na chwilkę oczy…

[1] Oprócz Knajeva (dzielnica Sofii) popularne punkty, z których turyści wyruszają w góry są w dzielnicy Simeonovo i Dragalevtsi.

PRZYSTANEK W FILIPOPOLIS  

11ant.teatr.a   

Każde tutejsze miasto ma swoją duszę, którą najczęściej odkrywamy i zaczynamy rozumieć w jego najstarszej dzielnicy. (…)

Możemy tu pójść na koncert w antycznym teatrze, przymknąć oczy i poczuć klimat jaki był tu przed prawie dwoma tysiącami lat, kiedy to na tych samych ławeczkach siedzieli Trakowie i Rzymianie. (…)

MAGICZNE GÓRY           

TAJEMNICA BIAŁEGO KAMIENIA            

W MIEŚCIE PARKÓW I GORĄCYCH ŹRÓDEŁ        

SKOK W BOK… DO TRACKIEGO GROBOWCA     

ŚLADAMI RZYMIAN       

WŚRÓD BUŁGARSKICH NOMADÓW 

Bułgaria jest małym krajem, w którym króluje różnorodność. Nie ma tu jednej strefy klimatycznej, a więc i roślinność nie jest jednakowa. Bułgarskie zabytki fundują nam niezwykłe podróże w czasie między znanymi i mało znanymi kulturami. Pasma górskie różnią się od siebie znacząco wysokością, urodą, charakterem. 354 kilometry wybrzeża morskiego to czerwono-pomarańczowe klify, jaskinie w stromych skałach zawieszonych nad wodą, laguny i gdzieniegdzie białe jak śnieg, gdzie indziej czarne skały przeplatane piaszczystymi, szerokimi plażami kuszącymi do leniwego odpoczynku.

W każdym rejonie Bułgarii mieszkają obok siebie ludzie pochodzący z różnych grup etnicznych, chętnie opowiadający o swoich obyczajach, tych wspólnych i tych charakterystycznych dla konkretnej społeczności. (…)  

TU SMORGOŃCZYCY NAUCZYLIBY TAŃCZYĆ NIEDŹWIEDZIE

TERMY KRÓLÓW             

NOC W WIĘZIENIU – NA WYSPIE PIRATÓW        

AITOS KONTRA TROJA 

fragm2aKierunekBurgas

GÓRY STRANDŻA – SAM NA SAM Z NATURĄ

O SŁABEJ PAMIĘCI WŁADCY PIORUNÓW            

JASKINIE Z PRZESZŁOŚCIĄ          

DLA ZEUSA – DIONIZOSA OŁTARZ OFIARNY TU ZROBIŁEM

EGIPSKA BOGINI PILNIE POSZUKIWANA              

INDIPASHA – ŚWIĘTE ŹRÓDŁO TRAKÓW 

(…) Do źródła Indipasha schodzimy bardzo stromą ścieżką w dół. Otoczone dziewiczą przyrodą, spływa ono po skale i wlewa się w mini jeziorko — studnię.

Woda zawiera minerały i posiada właściwości lecznicze, odkryte przez Traków. Od tysiącleci, w tym pięknym miejscu uznanym za święte, modlono się i składano ofiary. Tylko kapłani znali drogę do źródła, któremu zawdzięczali dar proroctwa i dzięki któremu przepowiednie spełniały się w przyszłości.

Według jednej z legend w burzliwych czasach ludzie zapomnieli „na chwilę” o Indipasha. Właśnie wtedy mieszkający w okolicy rolnik miał starego, ślepego bawoła, do którego był bardzo przywiązany. Zwierzak pasący się zazwyczaj blisko zagrody nagle zniknął i powrócił po trzech dniach z dobrym wzrokiem. Po pewnym czasie kiedy zaczął znowu niedowidzieć ponownie zniknął, po czym wrócił odmłodzony. Historia powtórzyła się kilka razy. Gospodarz postanowił rozwiązać zagadkę i pójść za bawołem. I tak odnalazł zapomniane źródło, w którym zwierzę zanurzało głowę.

Dzięki temu zdarzeniu odrodziła się wiara w świętą wodę, która w ten sposób przypomniała o sobie, jakby domagając się hołdów, których ją pozbawiono.

Wiara w magię Indipasha trwa i niezmiennie ściąga wielu ludzi z bliska i z daleka. Wybudowano tu małą, drewnianą kaplicę, obok której odprawia się określone rytuały. Nie udało nam się dowiedzieć dlaczego, ale mówi się, że pięć dni po Wielkanocy działanie źródła jest najsilniejsze.

Wokół skały prawie zawsze powiewają na wietrze fragmenty ubrań osób mających nadzieję na poprawę losu. Nie mogą one dotykać ziemi ani wody, żeby choroby i troski zostały w przestrzeni „niczyjej”.

Każdy kto odwiedził to miejsce na zawsze pozostawia je w pamięci, bo cudna przyroda, opowieści o Trakach wierzących w moc „żywej” wody, a także podobne obrzędy odprawiane wczoraj i dziś powodują, że czujemy tu powietrze przesycone od dawien dawna zapachem magii i romantyzmu. (…)             

ŚWIĘTY TANIEC NA ROZŻARZONYCH WĘGLACH                

W TWIERDZY URGURI  

A MY TAŃCZYMY Z GREKAMI   

NA KRATERZE WYGASŁEGO WULKANU               

GÓRY STRANDŻA – NA BRZEGU MORZA              

TU DROGĘ DO PORTU WSKAZUJE TRACKA KRÓLOWA  

NA ZIEMI PLEMIENIA TINI          

WŚRÓD PIASKOWYCH LILII        

KAKTUSY NA WYSPIE ŻMIJ         

BUŁGARSKIE SAINT-TROPEZ     

CZARNE MORZE, CZERWONE WINO, BIAŁA SÓL                

MAGICZNE MIEJSCE     

NA SŁONECZNYM BRZEGU        

O PRZYLĄDKU, KTÓRY STAJE SIĘ WYSPĄ                

ONI TEŻ MIESZKAJĄ W BUŁGARII             

OBYCZAJE          

AMULET DLA KAŻDEGO              

ACH, CO TO BYŁ ZA ŚLUB            

SPACER PO DNIE MORZA           

DODATEK           

BUŁGARIA         

OFIARY MARTWEJ FALI

KUCHNIA BAŁKAŃSKA 

SŁÓWKA, KTÓRE MOGĄ SIĘ PRZYDAĆ  

WALUTA I CENY              

NA WYCIECZKĘ WODOLOTEM  

NIEKTÓRE EKO-ŚCIEŻKI W GÓRACH STRANDŻA               

INDEKS WYMIENIONYCH MIEJSCOWOŚCI

kierunek burgas
Okładka ostatniego wydania

PATRONAT MEDIALNY

patronat medialny

Lubimy Czytać ********** (8,5/10) / UpolujEbooka ***** (4,25/5) / EMPiK ***** (4,5/5) / księgarnia Inbook ***** (4/5) / księgarnia Ebookowo ***** (4/5)

1.06.18.UpolujEbooka-crop-crop

Drodzy Czytelnicy! Dziękujemy 🙂

6.04.18r.Kierunek Burgas

15.05.17.burgas.best - Kopia

Ebook – bestsellerem m-ca IV/V/VI/VII w księgarni Lideria

Rank.V.17okł

31.07. burgas.taniaks2jpg

empik29VIII2016 - Kopia-horz

 

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: