RECENZJE/OPINIE o naszych książkach

Fragmenty książek znajdują się w zakładkach na górze strony.

(Kliknięcie na wymienione poniżej tytuły przeniesie na stronę z cytatami z wybranej książki, informacjami o dostępności i najniższych cenach)

by zyc wolniej2

W bałkańskim kociołku

Jak dobrze trafić przypadkowo na genialną powieść reportażowo – podróżniczą, taką, która opowiada o świecie prosto i klarownie, a jednocześnie ciekawie i pasjonująco. Miałam tym razem niezwykłą przyjemność zaznajomić się z powieścią, która opowiada o Bułgarii, tej żywej i namacalnej, ale jednocześnie fantasmagorycznej i baśniowej. (…) Reportażystka odkrywa przed swoimi czytelnikami jakiś drugi, schowany głęboko, bułgarski świat przyrody, ludzi, legend i historii, który obcokrajowcom jest znany jedynie powierzchownie. Każda z opowiedzianych historii jest niezwykle osobista i przejmująca, a to wydaje się być najważniejsze… Sztukater.pl (tu znajduje się cały tekst)

taniaksiążka list.2019

 

Książka bardzo prawdziwa, bo choć jest reportażem, to z domieszką bardzo osobistych przeżyć i subiektywnego spojrzenia. (…) wszystko przeplatane pięknymi zdjęciami w bardzo dobrej jakości (Wydawnictwo Bernardinum wydało kolejną wizualną perełkę!). (…) (Autorka) Pokazuje jak trudno oddzielić to, co jest typowo bułgarskie, od tego co macedońskie lub greckie. W bardzo fajny sposób opisała spory co jest czyje i dlaczego – każdy to co dobre, chce nazwać swoim i ma ku temu morze argumentów. (…) Autorka inspirowała mnie opowieściami o ludziach. (…) Dla mnie jest to wzór slow life, który tak trudno wydobyć z siebie w codzienności. Książkę zdecydowanie polecam każdemu, kto lubi poznawać świat i spoglądać na niego inaczej niż zazwyczaj. Ta lektura z pewnością nie zawiedzie! Magdalena Urbańska (tu znajduje się cały tekst)

booktime.pl 8.12.19 bestseller

 

Wrażenie, które towarzyszyło mi od pierwszych przeczytanych zdań to łagodność i subtelność. Zrozumiałam, że to nie jest tyle książka podróżnicza opisująca Bałkany, ale coś więcej. To książka bardzo osobista, dlatego na pierwszym planie są ludzie. Nie tyle same Bałkany, co właśnie ich mieszkańcy. I przepadłam… Oczywiście nie brakuje tu nawiązań do faktów historycznych, czy miejsc, które warto zwiedzić, ale to tylko część. Autorka w dość uproszczony sposób nawiązuje do wybranych wydarzeń z historii, ale to absolutnie nie jest zarzut z mojej strony. Wszak to nie jest publikacja traktująca o historii Bułgarii. Jednak udało jej się uświadomić jak złożona, zawiła i skomplikowana jest przeszłość Bałkanów. (…) Urzekła mnie ta publikacja. Urzekły mnie Bałkany. Jestem przekonana, że podróż do Bułgarii byłaby wspaniałą podróżą. Wszak jestem i historykiem, i miłośniczką gór, i kawoszem, i lubię delektować się winem, i ciągle uczę się spieszenia się powoli. Monika Olga czyta”

książka w bałkańskim kociołku

(…) w mojej biblioteczce szczególne miejsce zajmują książki z gatunku reportaży. To właśnie one pozwalają wyruszyć w świat, wtedy gdy obowiązki i codzienne życie zatrzymują w domu, są namiastką podróży i pozwalają „oglądać” świat z własnego fotela. (…) Autorka, dzieląc się swoim osobistym doświadczeniem, zaciekawia, bawi i zachwyca – przybliża kraj, który „zawiera skarby co krok”. (…) Po lekturze ma się nieodpartą chęć, aby zwolnić, a to zwolnienie tempa daje szansę, aby prawdziwie zasmakować codzienne chwile. Bo w Bułgarii „ludzie cieszą się małym szczęściem”. Książkę polecam każdemu bez względu na wiek. Magdalena Pelczarska (MożnaPrzeczytać.pl)

książka w bałkańskim kociołku

„W Bałkańskim kociołku” to książka głównie podróżnicza, choć i bardzo osobista, bo oparta na własnych przeżyciach, miejscach i rzeczach, które autorka widziała i słyszała. (…) W kociołku mieszają się ludzie i tradycje, religie i niełatwa historia. Bułgaria, tak mało u nas znana, a tak pełna niepowtarzalnych miejsc i legend, a także, a może przede wszystkim (?), romantyzmu. Zanim odwiedzicie ten kraj, bo wierzę, że jednak odwiedzicie, przeczytajcie książkę „W bałkańskim kociołku”, książkę napisaną z miłości do męża i kraju jego pochodzenia, kraju, w którym krzyżuje się Europa, zachodnia Azja, a nawet Afryka. Życzę sobie i Wam, byście mogli i mogły równie mocno jak autorka, pokochać drugiego człowieka, i chcieć poznać miejsca, z których się on czy ona wywodzi. (Fragment recenzji, która pojawiła się na stronie „Nietoperz czyta i ogląda” i w „Kurierze Rzeszowskim”)

Gandalf

Moje zauroczenie Bałkanami zaczęło się od publikacji Skarlet. To dzięki niej odkryłam, jak pięknym i magicznym miejscem są Bałkany. „W bałkańskim kociołku” to kolejna fascynująca podróż po tym pięknym rejonie, jaką miałam okazję i przyjemność przeżyć (to dobre słowo) dzięki autorce.  (…)

Jeśli chcecie poznać Bałkany od środka, to koniecznie sięgnijcie po „W bałkańskim kociołku”. Nie znajdziecie w tej publikacji suchych faktów i nudnych opisów, które wywołają co najwyżej chęć ziewnięcia. Będziecie mieli za to możliwość zanurzyć się w bałkańskiej mentalności i różnorodności. Zwiedzicie zakątki, które często są pomijane przez turystów, albo w sezonie trudno odnaleźć w nich piękno i magię, która emanuje z nich, gdy pojawicie się tam poza sezonem. Poznacie postaci, które miały wpływ na kształtowanie się Bałkanów, poczucie humoru miejscowych, muzykę i tańce, które towarzyszą im na każdym kroku – dosłownie i wiele, wiele innych niesamowicie ciekawych rzeczy. Sprawdźcie zatem, jak wygląda połączenie europejskości i Orientu i dajcie się uwieść magii Bałkanów. Gorąco polecam! Michalina Foremska „Papierowy bluszcz”

książka w bałkańskim kociołku

Kolejna publikacja o Bałkanach, które Skarlet upodobała sobie nadzwyczaj. Nie byłoby może całej bałkańskiej serii książek, gdyby nie Albert, dla którego serce Skarlet zabiło mocniej, goręcej i połączyła ich miłość nieograniczona granicami. Autorzy przygotowali dla Was niespodziankę – dostaniecie namiastkę tej prawdziwej historii, ich historii.

 „W bałkańskim kociołku” Skarlet i Alberta czas płynie wolniej, delektując się panoramą smaków, zapachów i feerią malowniczych obrazów. Maksyma „spiesz się powoli” najlepiej pasuje właśnie do Bałkanów i właśnie ten obraz najbardziej utkwił mi w pamięci, kiedy czytałam tę wspaniałą pod wieloma względami książkę. To pozycja, która zachwyca kolorem, formą, naturalnością, różnorodnością, zapachami kuchni, smakiem i wielowątkowością. To książka, która zainspiruje Was do tego, by żyć wolniej i degustować chwile. Agnieszka Krizel „Recenzje Agi”

książka w bałkańskim kociołku

Zawsze myślałam, że książki opisujące jakieś kraje, czy miasta są nudne i nie znajdę w nich nic ciekawego. Bardzo się myliłam albo trafiałam na złe książki. „W bałkańskim kociołku” to lektura, obok której nie można przejść obojętnie. Przeczytajcie koniecznie, dowiecie się co o nas myślą i mówią mieszkańcy Bałkanów. Czemu się dziwią, co jedzą i piją (jeśli mowa o jedzeniu, to bardzo spodobały mi się przepisy kulinarne umieszczone w książce). Uważajcie, aby nie wpaść na hrabiego Draculę i koniecznie poznajcie historię jasnowidzki i zielarki – baby Vangi. Magdalena H. „Zagubieni w świecie książek”

książka w bałkańskim kociołku

Wakacje dobiegają końca, ale przecież nadal możemy podróżować. Wystarczy wziąć do ręki książkę, która przeniesie nas w inne miejsce, nieznane, egzotyczne i przede wszystkim ciekawe.

Z przewodnikami bywa czasem tak, że trącą nudą. Książki podróżnicze to zupełnie inna bajka. Potrafią zafascynować i zdeterminować przyszłe plany urlopowe. Tym bardziej, jeżeli wciągnie nas opowieść o świecie do tej pory mało nam znanym. (…)

Skarlet w „W bałkańskim kociołku” nie odmalowuje pejzaży plaż, na których piasek jest złoty, woda błękitna, a turyści brązowi. Podczas lektury „zwiedziłam” natomiast góry, jaskinie, malownicze miasteczka, klasztory i inne wspaniałe miejsca, które mają długą, barwną, a czasem owianą tajemnicą, historię. Zajrzałam nawet w domowe pielesze bałkańczyków. (…)

Skarlet w swojej książce zabrała mnie w podróż nie tylko po miejscach, ale i historii, legendach, kulturze, obyczajach i kuchni. Autorka doskonale wie, o czym pisze, bo jest miłośniczką Bałkanów i żoną dziecka Bałkanów, jak nazywa swojego męża. Tego jak i o czym napisała nie da się wynieść jedynie z wakacyjnej wyprawy. Czuć, że autorka żyje tymi miejscami, a one stały się częścią niej. Dzięki małżeństwu z bałkańczykiem stała się członkiem tamtej społeczności i ma znacznie lepszy wgląd w tamtejszą kulturę i zwyczaje. (…) Maja Szkolniak „Zaczytana do samego rana”

książka w bałkańskim kociołku

Dzięki książce mogłam poczuć się jakbym była w opisanych miejscach, zwiedzała je i poznawała razem z autorką. „Zaczytana”

książka w bałkańskim kociołku

 „W bałkańskim kociołku…” to kolejna niezwykle interesująca pozycja, w której wspólnie z autorką wybierzemy się w podróż po Bałkanach, będziemy odkrywać inspirujące miejsca, których nie możemy przegapić, poznamy liczne legendy i postacie, które do dzisiaj są historią Bałkanów. Przekonamy się również jak wiele nas różni. Polecam Wam tę niezwykle inspirującą lekturę.” Grażyna Wróbel  „Czytaninka”

okł.książki-pd

„2 w 1. Z podróży do świata retro”

Pozwól zabrać się w niezwykłą podróż w czasie. Poczujesz klimat epoki, która przeminęła. W trakcie lektury uśmiechniesz się, być może poczujesz nostalgię. Usłyszysz szelest sukni dam oraz stukanie o bruk eleganckich lasek gentlemenów. (M Szkolniak „Zaczytana do samego rana”) Poznasz tajemnice bycia damą idealną. Zanurzysz się w pysznie brzmiących przepisach, by po chwili sięgnąć po kryminalną nutkę zaskoczenia, które do końca będzie Ci towarzyszyło… Nie zabraknie również humoru, żarcików, anegdot i ogłoszeń… które rozbawią Was do łez. Podsumowując: 2 w 1. Z podróży do świata retro to intrygująca podróż, dzięki której dowiecie się, co (i jak) zmieniło się na świecie w ciągu dwustu lat. Czy te zmiany wyszły ludzkości na dobre, czy też nie… a wszystko i wiele więcej, ujęte słowami Skarlet, która potrafi pięknie opowiadać… (M Foremska”Papierowy bluszcz„)

„To podróż w czasie: pojedynki, damy, przepisy kucharskie, moda, humor i wiele innych ciekawostek. Tak barwnej i interesującej książki nie czytałam już dawno, nie jestem w stanie wymienić wszystkich zalet tego wydania. (…)”  Foczka  (opinia dodana przez Czytelniczkę na portalu LubimyCzytać)

„Książka wciąga od pierwszej strony, ciekawe fakty dodają jej niebywałej wartości.” Karolina Godlewska (uczestniczka Book Tour 2017/18)

„Skończyłam swoją podróż w odległe wieki.  Była fascynująca, zaskakująca i bardzo szybko minęła. Książka bardzo ciekawa ze względu na szeroki wachlarz proponowanej tematyki: romanse, kryminał, kulinaria,,, (…)” Karla (cała opinia na portalu LubimyCzytać)

Bez słów wyraziła swoją opinię Magiastron, na portalu LubimyCzytać oceniła książkę na  8 gwiazdek, co jest tu odpowiednikiem słowa „rewelacyjna”.

Książka wciągnęła mnie i zachwyciła od pierwszych stron – napisała kolejna uczestniczka Book Tour, na swojej stronie „Nietoperz czyta i ogląda”. (Cała opinia znajduje się TU) Wątki historii kryminalnych trzymały w napięciu jak najlepszy serial kryminalny (które tak bardzo lubię). (…) Minusy książki? Jeden: za mało, za krótko, jeszcze, jeszcze, jeszcze. Niedosyt, ogromny niedosyt. Mam nadzieję że zakończenie o treści „Ciąg dalszy nastąpi” jest zapowiedzią kolejnej części.

Przepiękna podróż już za mną – napisała Marta Daft (Uczestniczka Book Tour 2017/2018). Na pytanie: – Podobała się? – odpowiedziała: – Absolutnie. Jestem pod wrażeniem lekkości pióra.

Dziękuję organizatorkom Book Tour  za możliwość podróży do świata retro i poznania kuchni  tamtych czasów (co szczególnie zainteresowało moją mamę), kryminalnych zagadek i innych ciekawostek.  Jestem pewna, że w tej książce każdy znajdzie coś dla siebie. Irena Bujak (Uczestniczka Book Tour 2017/18)

UpolujEbooka ***** (5/5) / Lubimy Czytać ********** (8,11/10)

Seria „Bułgaria znana i nieznana”

kolażIkal.fb3ab

Bułgaria znana i nieznana. Kierunek Burgas

Kierunek Burgas

kierunek burgas
OSTATNIE WYDANIE

„Czytaninka” Grażyna Wróbel: „Skarlet i Albert oddają w Wasze ręce niezwykłą książkę, która sprawi, że nie tylko poznacie Bułgarię jakiej jeszcze nie znacie, ale po prostu zakochacie się w niej. Liczne legendy, miejsca warte zobaczenia, życie codzienne Bułgarów, jaskinie, muzea, rezerwaty to wszystko możecie tutaj poznać. „. 

„Papierowy bluszcz” Michalina Foremska: „Tutaj (w tej książce) znajdziecie przepięknie przedstawioną wędrówkę od stolicy Bułgarii – Sofii, w kierunku Burgas. Napisaną bajkowym językiem (dosłownie!). Czytając miałam wrażenie, że znów mam kilka lat (załóżmy, że 7.), siedzę na kolanach dziadka, który opowiada mi magiczne i zapierające dech w piersi opowieści o tym niesamowicie różnorodnym kraju bałkańskim.”

„Recenzje Agi”: (…) „Autorzy z krajem bałkańskim są związani bardziej niż emocjonalnie i dostarczają coraz to nowszych na jego temat ciekawostek. Nie omijają również historii danego miejsca i związanych z nim legend. Jaka jest naprawdę Bułgaria i zamieszkujący ją Bułgarzy, ich tradycje, wierzenia, rytuały czy codzienność, dowiecie się z każdej jednej pozycji. (…) A pisząc swoje książki, pokazują Wam ich kraj z zupełnie innej strony, od tzw. kuchni. (…) Dla mnie ta książka, to kopalnia wiedzy przekazanej w sposób bardzo przystępny i co najważniejsze z własnego doświadczenia. Nie, to nie jest zwykły przewodnik.” (…)

Magdalena H. „Zagubieni w świecie książek”: „Na moim blogu mieliście już okazję, zapoznać się z twórczością Scarlet i Alberta. Ja jestem zafascynowana tym, co mają nam do przekazania w swych książkach. W tej również znajdziemy wiele interesujących informacji. Poznamy kolejne legendy, tradycje, wierzenia i rytuały. Zobaczymy jaka jest naprawdę Bułgaria, jak wygląda życie codzienne Bułgarów. (…) W książce odnajdziecie również obyczaje bułgarskie i tradycje ślubne, bardzo różniące się od naszych. Oprócz tego znajdziecie wykaz eko – ścieżek dla pieszych i rowerzystów. Poznacie słówka i zwroty bułgarskie, które przydadzą się Wam w czasie podróży. W swej książce autorzy zawarli również walutę, ceny wejść do muzeów i innych obiektów oraz piękne kolorowe zdjęcia, które przyciągają nasz wzrok. Naprawdę, szczerze zachęcam Was do zapoznania się z twórczością Scarlet i Alberta. Dzięki nim, Bułgaria staje mi się coraz bliższa. Mam nadzieję, że kiedyś sama zobaczę te wszystkie piękne miejsca. Ta książka to nie jest zwykły przewodnik. To wiedza, którą przekazują nam prawdziwi miłośnicy tego kraju.” 

„Zaczytana”: „Ostatnio miałam okazję przeczytać i recenzować kolejną książkę autorstwa Skarlet, Albert . Tym razem czytałam ” Bułgaria znana i nieznana. Kierunek Burgas! „.  Jest to nietypowy przewodnik o pięknej Bułgarii, po którym coraz bardziej chcę odwiedzić ten kraj . W tym niezwykłym miejscu życie toczy się powoli . Jeziora , góry , rzeki, morze czarne , źródła mineralne ( wykorzystywane do leczenia chorób) ,ciekawe zabytki zachęcają nas do zwiedzania , a przede wszystkim poznawania Bułgarii. Autorka już w poprzednim kompendium zachęciła mnie do odwiedzenia tego cudownego miejsca , lecz w tym pokazała mi jak można się w nim zakochać .”

Monika Hetz „Książkowy świat Moniki„To książka, która sprawi, że na nowo odkryjecie i zakochacie się w Bułgarii i jej cudownych miejscach. W płynny i barwny sposób autorka prowadzi nas po obszarze tego państwa, zmierzając w kierunku terenów morskich. (…) Barwny i plastyczny język sprawia, że przewodnik czyta się szybko i przyjemnie. Niejednokrotnie czytając miałam wrażenie, że jest to opowieść snuta przez dobrego baśniopisarza. (…) Już same tytuły poszczególnych podrozdziałów intrygują i ciekawią czytelnika. No przyznajcie sami, czy nie brzmią pięknie: „Kaktusy na wyspie żmij”, czy „Na słonecznym brzegu”. Elementem, który szczególnie przykuł moją uwagę są legendy i zwyczaje, które czytałam z wielkim zainteresowaniem.”

Czytelnik (księgarnia wydawnictwa E-bookowo): Paweł (2015-08-05 15:24:38) „Bardzo dobrze i czytelnie napisany przewodnik. Osobiście zabrakło mi w nim przynajmniej mapki pokazującej wypisane szlaki piesze i rowerowe.”   *****  (4/5)

„Lubimy czytać”**********(8,5/10) / EMPiK.com *****(4,5/5) / Inbook.pl****(4/5) / Upoluj Ebooka *****(4,25/5)

1.06.18.UpolujEbooka-crop-crop

6.04.18r.Kierunek Burgas

Rank.V.17okł

15.05.17.burgas.best 2

31.07. burgas.taniaks2jpg

empik29VIII2016 - Kopia-horz

 

Bułgaria znana i nieznana. Magiczne góry

mag.okl5
OSTATNIE WYDANIE

Magiczne Góry„Aleksandrowe myśli”:  „Autorzy książki Skarlet i Albert bardzo ciekawie opowiadają o swojej pasji, jaką są podróże (…) Zajmująco przybliżają życie Bułgarów, ich obyczaje, ważne święta, sposób zabawy, historię, kuchnię.” (Cała recenzja z lipca 2015 r. na stronie Autorki opinii.)

„Lubimy czytać” ********** (8,25/10)

„Recenzje Agi”: „Bułgaria to kraj kontrastów, bogatej historii i ciekawych tradycji, legend dzięki którym turystów wciąż przybywa. (…) Ten region w bardzo ciekawy i jedyny sobie sposób przedstawiają nam Skarlet i Albert w kolejnej pozycji z cyklu „Bułgaria znana i nie znana”.  (…)”

„Czytaninka” Grażyna Wróbel: „Przepiękna przyroda oraz zabytki z czasów Traków, Rzymian i Imperium Osmańskiego, uzmysławiają nam jak niewiele wiemy na temat takich miejsc jak te przepiękne góry. (…) Skarlet i Albert zabierają nas w podróż, z której nikt z nas nie chciałby wracać do domu. Nie ukazują nam tylko piękna gór, lecz także pozwalają poznać wiele historii oraz obyczajów. (…) Zachęcam do sięgnięcia po tę pozycję, dzięki tej książce możecie poznać Bałkany jakich nie znacie.”

Magdalena H. „Zagubieni w świecie książek”„Zachwyciłam się pięknem przyrody, ukazanym w książce. (…) Chciałabym też, obejrzeć te wszystkie rezerwaty, bajkowe wąwozy, wodospady, rzeki i jeziora. Chętnie też udałabym się do tych źródełek, słynących ze specjalnych właściwości uzdrawiających. Książka nie tylko opisuje piękno przyrody, ale też ciekawie przedstawia zamieszkujące tam zwierzęta (…) Dzięki autorom, wiem gdzie się udać. Mało tego znam ceny wejść do muzeów, znam wyciągi narciarskie, szlaki górskie. Nawet będę mogła się troszkę porozumieć, gdyż na końcu książki są zwroty i słówka, które pozwolą się nam przywitać, zamówić jedzenie, czy zapytać o drogę.  Zachęcam wszystkich do przeczytania tej książki-przewodnika po Rodopach. Poznacie Bałkany, jakich na pewno jeszcze nie znacie. Jestem pewna, że wielu z Was zapragnie się tam udać.”

„Zaczytana”: „Po raz kolejny zabiorę was do pięknej Bułgarii,  której oddaję powoli swoje serce. Chciałabym wam przedstawić góry Rodopy , ja osobiście uwielbiam góry ponieważ uspokajają . Chętnie chciałabym zobaczyć je na żywo , pochodzić po tych niesamowitych formacjach skalnych , zachwycać się przepiękną przyrodą , oglądać zabytki z czasów Traków ,Rzymian oraz Imperium Osmańskiego .”

Legimi*****(5/5) / Lubimy Czytać**********(8,25/10) / EMPiK.com*****(4/5) / INBOOK.pl*****(5/5)  / Google Play:*****(5/5) /  *****(4/5)

1.04.17r.rankingMagiczne góry - Kopia

Ranking OKAZJE.info – TOP 20 w kategorii przewodników i książek podróżniczych.

rank.OKAZJE.info

empik25.wrz.2016

Bułgaria znana i nieznana. Z Ruse do Varny

Z Ruse.małe

Z Ruse do Varny
OSTATNIE WYDANIE

„Recenzje Agi”: „Z każdą kolejną książką tej dwójki wspaniałych i sympatycznych autorów dowiaduję się coraz to nowszych ciekawostek. Bułgaria, to kraj, któremu Skarlet z Albertem przyglądają się „pod lupą”, odkrywając przed każdym swym czytelnikiem wszelkie tajemnice, legendy, ale też miejsca magiczne, często zapomniane, czy omijane przez biura turystyczne szerokim łukiem. Flora i fauna, kultura, sztuka i oczywiście historia Bułgarii są nie tylko interesującymi i pięknymi jej elementami, ale tworzą coś w rodzaju mozaiki kontrastów. (…)„Z Ruse do Varny”, to nie jest zwykły przewodnik. Takich dużo na sklepowych i oferowanych przez biura turystyczne półkach. To przede wszystkim książka napisana prostym, zrozumiałym językiem, z pasją, wszelką dbałością o szczegóły i drobiazgi. I może nie byłaby na tyle wartościowym egzemplarzem, gdyby nie ciekawostki, wskazówki i zdjęcia autorów, które nadają jej wyjątkowości i spinają treść z formą w całość. Czyta się ją przyjemnie i Wam bardzo polecam. Czego jeszcze nie wiecie, czego nie znacie, a chcielibyście poznać i co mogłoby być bodźcem do tego, by się tam wybrać, to ta pozycja jest idealna!”

Magdalena H. „Zagubieni w świecie książek”: (…) „W naszej „książkowej wędrówce” możemy poznać wiele ciekawych miejsc  na 200-kilometrowej trasie z Ruse do Varny. (…) Mogłabym wiele wam pisać o tych pięknych zakątkach Bułgarii, ale myślę, że lepiej będzie, jak przeczytacie sami. Dodam jeszcze tylko, że w książce nie braknie też opisów  zwyczajów i obrzędów bułgarskich np. święty taniec na rozżarzonych węglach, czy obdarowywanie się martenicami. Poznacie też na kartach książki liczne legendy np. o duchach mnichów i ukrytym skarbie, czy o cyplu wg legendy stworzonym przez Boga. Serdecznie polecam Wam książkę Skarlet i Alberta, przeczytajcie sami, nie będziecie zawiedzeni. A na końcu książki odnajdziecie jeszcze zwroty i słówka do porozumiewania się, troszkę kuchni bałkańskiej. Nawet ceny i godziny wejść do Muzeów i innych zabytków tu odnajdziecie. W jednym miejscu macie wszystko –  poradnik i piękną książkę z cudownymi fotografiami.” 

„Czytaninka Grażyna Wróbel: Dzięki autorom po raz kolejny mamy możliwość odkrycia kolejnej cząstki Bułgarii. Tym razem wybieramy się w podróż z Ruse do Varny. (…) Nasi autorzy odkrywają krok po kroku każdy zakamarek Bałkanów, jednocześnie zarażając nas ciekawością do odwiedzenia tych miejsc. (…) Z Ruse do Varny to niezwykle ciekawa książka, zwłaszcza dla tych, którzy mają zamiar wybrać się do Bułgarii.

„Zaczytana Claudia: „Z Ruse do Varny to kolejny niezwykły i bardzo nietypowy przewodnik opowiadający o Bułgarii , który skradł moje serce na dobre i tak już pozostanie . Kolejny raz autorka zabrała mnie w niezwykłe miejsca i poczułam się jakbym z nią tam była . W książkach Skarlet możemy poznać wiele ciekawych miejsc, zabytków, kulturę i historię tego kraju  i tym razem było tak samo!” 

„Lubimy czytać” **********  (8,33/10)

„Recenzje Agi”. Recenzentka m. in. wydawnictwa Poznańskiego, Insignis, Replika, Harlequin, Świat Książki napisała o książkach i o nas: „Ja zachęcam nie tylko do zaglądania na stronę internetową autorów, ale przede wszystkim do sięgania po Ich pozycje, które nie tylko w sposób bardzo ciekawy opisują miejsca, ludzi, ale także kuchnię bałkańską, oraz tradycję, legendy i ich wierzenia. Pozycje bogato ilustrowane, które uważam nie są przewodnikami, ale książkami o życiu i kulturze mieszkańców kraju o zupełnie innej mentalności.”. („NietypoweRecenzje”)

UpolujEbooka*****(4,17/5) / księgarnia Gandalf: ******(5/6)

6.04.18r. Z Ruse

empik25.wrz.2016

A w bałk.3

 „W BAŁKAŃSKIM KOCIOŁKU” 

W 2019 ROKU KSIĄŻKA TRAFIŁA DO RĄK CZYTELNIKÓW.

W bałkańskim kociołku. Notatki z podróży po krańcu Europy

 „Recenzje Agi”. (Recenzentka m. in. wydawnictwa Poznańskiego, Insignis, Replika, Harlequin, Świat Książki.) o książce „W bałkańskim kociołku”:  „Kolejna publikacja o Bałkanach, które Skarlet upodobała sobie nadzwyczaj. Nie byłoby bałkańskiej serii gdyby nie Albert, dla którego serce Skarlet zabiło mocniej. Autorzy przygotowali niespodziankę – dostaniecie namiastkę ich prawdziwej historii. Pozycja  zachwyca naturalnością, zapachami kuchni i wielowątkowością. Inspiruje do tego, by żyć wolniej, degustować chwile. To relacja z podróży i codziennego życia. Romantyczne legendy i prawdziwe historie. Refleksje i anegdoty.”

„Papierowy bluszcz” Michalina Foremska  (współpracuje m.in. z Wydawnictwem Kobiecym, Pascal, Edipresse, Muza, Znak, Wielka Litera): (…) Skarlet ponownie przyjemnym, lekkim językiem (i stylem) poprowadzi Was przez piękne i zagadkowe zakątki, wplatając w tę opowieść nutę magii, która niewątpliwie dodaje uroku całości, sprawiając, że nie czyta się „suchych” faktów, a „przepływa” przez etapy podróży chłonąc każde słowo i delektując się nim… (…)

Maja „Zaczytana do samego rana” (współpracuje z wydawnictwem Sonia Draga, Od deski do deski, Białe Pióro, Zwierciadło) o książce:  Wakacje dobiegają końca, ale przecież nadal możemy podróżować. Wystarczy wziąć do ręki książkę, która przeniesie nas w inne miejsce, nieznane, egzotyczne i przede wszystkim ciekawe. (…) Z przewodnikami bywa czasem tak, że trącą nudą. Książki podróżnicze to zupełnie inna bajka. Potrafią zafascynować i zdeterminować przyszłe plany urlopowe. Tym bardziej, jeżeli wciągnie nas opowieść o świecie do tej pory mało nam znanym. (…) Skarlet w swojej książce zabrała mnie w podróż nie tylko po miejscach, ale i historii, legendach, kulturze, obyczajach i kuchni. Autorka doskonale wie, o czym pisze, bo jest miłośniczką Bałkanów i żoną dziecka Bałkanów, jak nazywa swojego męża. Tego jak i o czym napisała nie da się wynieść jedynie z wakacyjnej wyprawy. Czuć, że autorka żyje tymi miejscami, a one stały się częścią niej. Dzięki małżeństwu z bałkańczykiem stała się członkiem tamtej społeczności i ma znacznie lepszy wgląd w tamtejszą kulturę i zwyczaje. (…) Jeżeli niewiele wiecie o tamtej części Europy, szukacie inspiracji na kolejne wakacyjne wyjazdy lub chcecie poszerzyć swoje postrzeganie Bałkanów, warto sięgnąć po „A w bałkańskim kociołku…” (…) To książka, która sprawi, że bez ruszania się z fotela zafundujecie sobie podróż na Bałkany, istnego „kociołka” podobnych, ale różnych narodów. 

Magdalena H. „Zagubieni w świecie książek” (współpracuje z wydawnictwem Latarnia, Psychoskok, Novae Res) o książce „W bałkańskim kociołku”: „Zawsze myślałam, że książki opisujące jakieś kraje, czy miasta są nudne i nie znajdę w nich nic ciekawego. Bardzo się myliłam albo trafiałam na złe książki. „W bałkańskim kociołku…” to lektura, obok której nie można przejść obojętnie. Przeczytajcie koniecznie, dowiecie się co o nas myślą i mówią mieszkańcy Bałkanów. Czemu się dziwią, co jedzą i piją (jeśli mowa o jedzeniu, to bardzo spodobały mi się przepisy kulinarne umieszczone w książce). Uważajcie, aby nie wpaść na hrabiego Draculę i koniecznie poznajcie historię jasnowidzki i zielarki – baby Vangi.”

„Zaczytana” – blog książkowy: „Dzięki książce mogłam poczuć się jakbym była w opisanych miejscach, zwiedzała je i poznawała razem z autorką.”

„Czytaninka” Grażyna Wróbel – recenzentka m.in. Wydawnictwa Kobiecego, Helion, Novea Res, Replika, Business Culture. Przedpremierowa recenzja „W bałkańskim kociołku”: „W bałkańskim kociołku…” to kolejna niezwykle interesująca pozycja, w której wspólnie z autorką wybierzemy się w podróż po Bałkanach, będziemy odkrywać inspirujące miejsca, których nie możemy przegapić, poznamy liczne legendy i postacie, które do dzisiaj są historią Bałkanów. Przekonamy się również jak wiele nas różni. Polecam Wam tę niezwykle inspirującą lekturę.”

okł-horz - Kopia


„Z podróży do świata retro” – część 1

Moja relacja z podróży do świata retro okazała się dość obszerna. Zdecydowałam się więc podzielić ją na kilka części. Z XIX stulecia, ze świata dam, dżentelmenów, bali i pojedynków, dotarłam do szalonych lat 60-tych XX wieku. W każdej części (obok spraw poważnych i niepoważnych) znajdują się historie kryminalne, które wstrząsnęły opinią publiczną w minionych czasach. Z każdego etapu podróży przywiozłam też kulinarne przepisy retro – warte wypróbowania i dziś. Zapraszam! Skarlet

Magdalena H. „Zagubieni w świecie książek” (współpracuje z wydawnictwem Latarnia, Psychoskok, Novae Res) o książce „Z podróży do świata retro 1” „Spędziłam bardzo przyjemny wieczór z cudowną lekturą w ręku. Czyta się ją lekko i przyjemnie. Damą co prawda już chyba, nie chcę być, ale podczas czytania uśmiech nie schodził mi z twarzy. Niekiedy nawet śmiałam się w głos. Autorka przenosi nas wirtualnie w czasy retro, które dokładnie nam odzwierciedliła i przedstawiła. Czytając na pewno nie będziecie się nudzić. Każdy znajdzie tutaj coś ciekawego dla siebie. Z niecierpliwością będę czekała na drugą część. Tymczasem zachęcam Was do przeczytania.”

Maja „Zaczytana do samego rana” (współpracuje z wydawnictwem Sonia Draga, Od deski do deski, Białe Pióro, Zwierciadło): „Czy macie czasem ochotę oderwać się od współczesnego świata? Czy zdarza Wam się ochota na odpoczynek od klasycznych książek? Dziś recenzja nietypowej lektury, która spełnia oba te cele, a w dodatku jest niezwykle interesująca. (…) „Z podróży do świata retro” przenosi czytelnika nie tyle w przestrzeni, co w czasie. Skarlet zorganizowała książkową wyprawę do XIX wieku i jak na podróżniczkę przystało przybliża różne kwestie, które składają się na szerszy obraz odwiedzanego miejsca. Mamy więc modę, urodę, kulinaria i… kryminalne historie. (…) A kto połknie bakcyla świata retro, zapewne ucieszy się, że jest też dostępna druga część, a kolejne Skarlet ma w planach.”

 „Zaczytana” Claudia (współpracuje m.in. z Wydawnictwem Kobiecym, Helion, Latarnia, Novae Res, Wielka Litera): „Książka zaprowadza nas w niezwykłą podróż,  która tak zaciekawia czytelnika że aż żal ją kończyć i odkładać . Czytając ją mamy okazje przenieść się do świata retro a także do lat 60-siątych XIX wieku. Bardzo miło spędziłam czas poznając historie z dreszczykiem  oraz jak być damą.  Autorka bardzo ciekawie opowiada nam o dwóch morderstwach  jakie wydarzyły się w tamtym czasie. Ja się zakochałam w tej książce tak jak zresztą w każdej autorstwa Skarlet.” 

„Czytaninka Grażyna Wróbel – recenzentka m.in. Wydawnictwa Kobiecego,  Helion, Novea Res, Replika, Business Culture: „Skarlet znana z opowieści o Bałkanach, tym razem przedstawia nam całkiem coś innego. Zabiera nas w podróż do świata retro. Autorka przedstawia nam ciekawe ploteczki z przeszłości.  Oprócz tego możemy zapoznać się z kuchnią retro, dzięki zamieszczonym przepisom. Kto wie, może akurat z któregoś z nich skorzystacie? Nie zabraknie też dreszczyku emocji, w postaci opisanych kryminalnych historii opartych na faktach. „Z podróży do świata retro”  to niezwykle ciekawa pozycja, gdyż Skarlet w interesujący sposób opisuje swoje inspirujące podróże. Od jej książek nie sposób się oderwać. Potrafi nam przybliżyć ciekawy świat, który chciałoby się zobaczyć na własne oczy. Pozycja ta jest  wzbogacona licznymi fotografiami.” 

„Recenzje Agi”. Recenzentka m. in. wydawnictwa Poznańskiego, Insignis, Replika, Harlequin, Świat Książki: „Wróciłam z tej niesamowicie klimatycznej podróży wyciszona i uśmiechnięta. Bardzo mi się podobała. Różnorodna, wielobarwna, z pewnymi zasadami, czy regułami. Podróż bogata o nowe doświadczenie. Zachęcam do tej niezwykłej wędrówki retro szlakami. Od ciała po ducha. Wszak podróże kształcą, wiele mądrego uczą, ale też mają swoją moc sprawczą i są pretekstem do działania. Książkę czyta się lekko, szybko i przyjemnie. Z wielką przyjemnością polecam, a z jeszcze większą patronuję :)”  (Agnieszka Krizel)

„Papierowy bluszcz” M. Foremska  (współpracuje m.in. z Wydawnictwem Kobiecym, Pascal, Edipresse, Muza, Znak, Wielka Litera): „Podsumowując: Wiek XIX i XX oczami Skarlet to przyjemna podróż wstecz, dzięki której poznacie tajniki dbania o urodę, tajemnice bycia „damą idealną”. Zanurzycie się w pysznie brzmiących przepisach, by po chwili sięgnąć po kryminalną nutkę zaskoczenia, które do końca będzie Wam towarzyszyło… ale to jeszcze nie koniec… toć to dopiero pierwsza część tej podróży…”

Legimi*****(4/5) / UpolujEbooka*****(4,17/5) / Ceneo*****(4/5) / EMPiK.com*****(5/5) / Virtualo*****(5/5) / Lubimy czytać**********(7,75/10) / Autorzy365.pl*****(5/5)

„Z podróży do świata retro” – część 2

„Recenzje Agi”. Recenzentka m. in. wydawnictwa Poznańskiego, Insignis, Replika, Harlequin, Świat Książki: „Skarlet po raz drugi przeniosła nas do minionych czasów, przywołując z dostępnego sobie archiwum chwile w klimacie retro w bardzo wysublimowanym stylu. A zaczyna się dosyć specyficznie, bo od „stolików wirujących” i rozbudzających ciekawość, aurę tajemniczości seansów spirytystycznych. W drugiej części nie zabraknie dobrego humoru, żartów, figlików pana Muchy, pysznych i pachnących przepisów kulinarnych, oraz ważnego rozdziału dotyczącego kobiecego szyku, czyli dobrych rad, porad i wskazówek, jak prawdziwą damą być. Jest i o pojedynku dwóch dżentelmenów. Nie zabraknie mrożącej krwi w żyłach historii kryminalnej. Jest i o wielkiej kulturze, powiewie wiatru paryskich salonów. Zapraszam Was do podróży w czasie, w której trochę się pośmiejecie, trochę poczujecie jak damy i prawdziwi dżentelmeni. Zapraszam Was w podróż po dystans, chwile refleksji, tajemnic.”

  „Zaczytana” Claudia (współpracuje m.in. z Wydawnictwem Kobiecym, Helion, Latarnia, Novae Res, Wielka Litera): „Autorka ma genialne pomysły i nie boi się ich wykorzystać w swoich książkach i pisze  i pisze i to bardzo dobrze,  bo na każdą jej książkę czekam niecierpliwie i chcę tego więcej, więcej. Po raz kolejny  wyruszam w podróż do świata retro,  tym razem z drugą częścią i powiem wam że to dobry wybór! W tej części możemy  również poczytać o tym jak być damą, są też świetne opowiadania, a także przepisy,  które znowu postanowiłam wykorzystać w swojej kuchni. Często zastanawiam się jak autorka to robi, że jej książki tak pochłaniają czytelnika i tak potrafią władać jego sercem?”

Maja „Zaczytana do samego rana” (współpracuje z wydawnictwem Sonia Draga, Od deski do deski, Białe Pióro, Zwierciadło) o książce „Z podróży do świata retro 2”: „Z podróży do świata retro” pozostawiło we mnie niedosyt, że książka za krótka, a czyta się ją za szybko. Na szczęście Skarlet odbyła kolejną wyprawę do minionej epoki i ponownie przenosi czytelnika do wieku XIX i początków XX. (…) Czytelnika czeka spora dawka uśmiechów, bo ciężko zachować powagę, czytając np. autentyczne anonse prasowe czy humorystyczne komentarze ówczesnej rzeczywistości autorstwa niejakiego Muchy. (…) W trakcie lektury polecam odciąć się od współczesnych przeszkadzajek, a wtedy możliwe, że choć na chwilę zafundujecie sobie krótki detoks od XXI wieku ;-). Jeżeli uda Wam się zatopić w lekturze, może usłyszycie szelest wytwornych sukien dam i stukanie o bruk eleganckich lasek gentlemenów. Poczujecie szyk, styl i aurę, które bezpowrotnie przeminęły.”

Magdalena H. „Zagubieni w świecie książek” (współpracuje z wydawnictwem Latarnia, Psychoskok, Novae Res): „Moja podróż po świecie retro była bardzo ciekawa i zajmująca. Pośmiałam się, poczułam się jak dama i pani domu, wydająca przyjęcie (w książce są przepisy kulinarne i specjalny rozdział o przygotowaniu retro-wigilii). Były też chwile zadumy i porównań do czasów współczesnych. Zaciekawiło mnie  „dziesięcioro przykazań dla młodych małżonków” – to taka moja perełka tej książki. No powiedzcie sami, czy to nie brzmi ciekawie:  „Jak najczęściej dawaj ukochanemu do zrozumienia, że jest mądrzejszym i bardziej rozwiniętym od ciebie; to połechce jego ambicję i przyniesie ci korzyść”.  Uroku dodają fotografie oraz wycinki z gazet. Zachęcam Was do sięgnięcia po tę pozycję. Na pewno nie będziecie żałować, a czas poświęcony tej książce – nie będzie czasem straconym.”  

Czytaninka Grażyna Wróbel – recenzentka m.in. Wydawnictwa Kobiecego, Helion, Novea Res,  Replika, Business Culture:  „Z podróży do świata retro 2 to kolejna wspaniała powieść Skarlet, która zabierze nas w przeszłość jakiej sami nie znamy. Dowiemy się jak to było posiadać szyk i damą być, poznamy wiele wspaniałych przepisów, które być może posłużą nam dzisiaj. A jednocześnie zastanowimy się czy w obecnym życiu za bardzo nie pędzimy na przód? Nie zabraknie również historii kryminalnych, dzięki którym pojawi się na Waszym ciele dreszczyk emocji. No i oczywiście pojawi się również Mucha. Gorąco polecam!”

„Papierowy bluszcz” M. Foremska  (współpracuje m.in. z Wydawnictwem Kobiecym, Pascal, Helion, Muza, Znak, Latarnia, Wielka Litera): „W drugiej części Z podróży do świata retro znajdziecie więcej słów autorki. Bardzo pozytywnie zaskoczył mnie właśnie ten fakt, że po raz kolejny miałam okazję poczuć ten bajkowy klimat w słowach pisanych przez Skarlet. Zdecydowanie duży plus za to! Podsumowując: Z podróży do świata retro 2 to przyjemne i ciekawe uzupełnienie poprzedniej książki. Autorka kolejny raz podaje czytelnikowi smaczki ówczesnych wieków. Kryminalne zagadki i przepisy kulinarne dodają szczyptę pikanterii, ale i słodyczy całości…”

Legimi*****(4/5) / Lubimy czytać**********(8,29/10) / Ceneo*****(4,5/5) / Autorzy365.pl*****(5/5) / UpolujEbooka*****(4,75/5) / Virtualo*****(5/5) / Gandalf.com.pl******(6/6)

okł.z.opisem3Stare ziołowe recepty nadal przynoszą ukojenie ciału i duszy. Te w „Ziołowej magii” są rodem z Bałkanów, a więc musiała pojawić się obok nich historia Vangi – zielarki i jasnowidzki. W książce jest też o babcinych amuletach i dniu, w którym dobro walczy ze złem, a zioła mają największą moc. Jest bałkańska dieta odchudzająca, przepisy na wino i proste, ziołowo-owocowe kosmetyki, których skuteczne działanie zaskoczyło już nie jednego sceptyka.


„Czytaninka” Grażyna Wróbel: „Książka „Ziołowa magia” wzbogacona jest o wiele cennych przepisów, z których czasem warto skorzystać. Udowadnia nam, że zioła potrafią czynić cuda. Myślę, że ta pozycja zdecydowanie powinna zdobyć Wasze uznanie. Dowiecie się z niej jak zdrowo się odżywiać, co zrobić by wyglądać pięknie i młodo, a także jaką moc posiada dane zioło. Doskonale wiem, że niejeden raz powrócę do tej książki, by móc skorzystać z wiedzy zawartej w niej. Serdecznie polecam miłośnikom starych, dawnych recept ziołowych.”

„Recenzje Agi”: „(…) Zapewniam, że wszystko jest tutaj w odpowiedniej dawce. Przepisy nie tylko dla ciała: maseczki na włosy, paznokcie, na problemy z cerą czy skórą i wszystko z zastosowaniem oczywiście ziół. (…)”

„Zaczytana”: „Ziołowa magia” to zbiór bałkańskich starych receptur na dolegliwości ciała, duszy i dla urody. (W tej książce znajdziemy między innymi przepisy na ziołowe kosmetyki.) (…) Dzięki Skarlet i Albertowi mogłam poznać magiczne ziołowe receptury, z których na pewno nie raz skorzystam!”

Magdalena H. „Zagubieni w świecie książek”(…) „Jeśli więc kochacie zioła, to „Ziołowa magia”  jest właśnie dla Was. (…) Oczywiście w książce spotkacie się również z Babą Vangą, która o ziołach wiedziała wszystko. (…) A jeśli dopadną was kłopoty, znajdziecie w książce receptury na uspokojenie nerwów, bóle głowy, mdłości, a nawet na pękające pięty i rzadkie włosy. Jednym słowem w „Ziołowej magii” każdy znajdzie coś dla siebie, każdy będzie zadowolony. (…) Szczerze polecam Wam tę pozycję.”

UpolujEbooka*****(4,38/5) / Lubimy czytać**********(8,75/10) / Ravelo*****(5/5)

„Czytaninka” Grażyna Wróbel  o książce „Kuchnia bałkańska”:  „Dobrze wiecie, że książki Skarlet i Alberta nie są mi obce i często goszczą na łamach mojej Czytaninki.  Dziś przychodzę do Was z przedpremierową recenzją kolejnej wspaniałej pozycji tych autorów. Tym razem mamy możliwość poznania kuchni bałkańskiej. (…) Co kraj to obyczaj, ale to już zapewne wiecie. Dzięki książce autorów macie możliwość poznania dań, które królują podczas takich Świąt jak: Wigilia, Wielkanoc, Święto zakochanych w winie. Brzmi ciekawie? Oczywiście i tak właśnie będzie. (…) Kuchnia bałkańska to kolejna świetna pozycja w wykonaniu Skarlet & Alberta. Wierzcie mi, że z tymi autorami odkrywamy nie tylko ciekawe zakątki Bałkanów, ale również i smaki tamtejszych rejonów. (…)  Zachęcam!” (Grażyna Wróbel „Czytaninka”)

„Zaczytana”: „Mam okazję po raz kolejny zabrać was w niezwykłą podróż , w którą zabierają nas Skarlet i Albert. W tej książce nie tylko znajdziemy ciekawostki na temat potraw świątecznych na Boże Narodzenie czy Wielkanoc, również znajdziemy tam ciekawe recepty na potrawy zapobiegające otyłości. Książki Skarlet i Alberta zawsze mnie fascynują i ciekawią. Więc was nie zdziwię, że się w niej zakochałam i na pewno będę musiała ją mieć w swojej biblioteczce. Z przyjemnością mogę wam ją polecić do przeczytania, do zakupu.” (Claudia „Zaczytana”)

Magdalena H. „Zagubieni w świecie książek”: „Kuchnia bałkańska” to kolejna świetna książka Skarlet i Alberta. Zachęcam Was z całego serca do sięgnięcia po tą pozycję, nie będziecie zawiedzeni. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, każdy czymś się zachwyci. Warto dzięki niej poznać zakątki, zwyczaje i symbole ich świąt. Może ktoś z Was zakocha się też w ich kuchni. Nie czekajcie na zapoznanie się z tą książką, zróbcie sobie prezent na święta. Naprawdę warto. Polecam!”  (Magdalena H „Zagubieni w świecie książek”)

„Recenzje Agi” o 1 wydaniu książki  „Kuchnia bałkańska”: (…) „Podsumowując. Książka jest znakomitym prezentem dla wszystkich wielbicieli dobrej, smakowitej, aromatycznej kuchni”

Zapraszamy!  

kawa-herbata-kakao.pl*****(4,7/5) / Virtualo*****(5/5) / EMPiK.com*****(5/5) / Legimi*****(5/5)
okl-sp-horz

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: