A ja znowu o świętach. Zbliżają się szybkim krokiem. Mikołaj zarzucony zamówieniami za chwilkę zajmie się zmaterializowaniem marzeń. No, może nie wszystko mu się uda, nie każdy wyśniony prezent pojawi się pod choinką, ale przecież nie to jest najważniejsze. Liczy się przede wszystkim ciepła atmosfera.

Prezenty cieszą, ale nie mają takiej mocy jak szczere życzenia, które wciskają się do serca, budzą nadzieje, dodają wiary… a jak jest wiara, do spełnienia pozostaje już tylko jeden krok.

Tłumy życzeń pojawiają się przed świętami. Krótkie, długie, wierszowane, napisane prozą, liryczne, satyryczne, przeróżne… zapełniają internetowe strony. Z gotowych pomysłów korzysta na pewno wielu ludzi i nie inaczej było w czasach prapraprapra…dziadków. Życzenia na każdą okazję można było bez trudu znaleźć. Troszkę (a może bardzo) nietypowymi, napisanymi prawie 200 lat temu, zakończę dzisiejszy wpis.

W zbiorku z roku 1832 zapewniano, że: Najpiękniejszym przymiotem serca jest wdzięczność. Nie każde z was lubo czując w sercu uniesienie, jest zdolnem do wysłowienia onego, a zwłaszcza w sposobie płynnym i pięknym, jakiego zwykle uroczystość wymaga. We wnętrzu znalazły się między innymi powinszowania zawierające czarny humor, ale chyba i dziś zdarza się takie spotkać.

wiele lat

mąż na mary

Reklama