Virgilius, ojciec Wirgiliusz i Cary Grant

Ojciec Wirgiliusz (baletmistrz) uczył dzieci swoje (tancerzy warszawskiego Teatru Wielkiego), a miał ich wszystkich sto dwadzieścia troje… Wplotłam w to zdanie fragmencik dziecięcej piosenki, dziś może zapomnianej. Jej bohaterem jest dyrektor baletu Wirgiliusz (Virgilius) Calori – pełniący powierzoną mu funkcję przez pięć lat, od 1869 roku. Calori, w zawodzie jaki obrał i umiłował, przedewszystkiem nie był pospolitością, sztukę której poświęcił życie, znał gruntownie, sam wykończonym był tancerzem, a jako baletmistrz, przy świeżości i oryginalności własnych pomysłów, studjował gorliwie wszystko cokolwiek mogło mu posłużyć do estetycznego uplastycznienia ich na scenie – pisano w 1874 roku, tuż po jego śmierci.

Virgiliusowi Calori i piosence poświęciłam trochę miejsca, chociaż nie ma nic wspólnego z tym, o czym będzie dalej. Skojarzenie z nim nasunęło mi się przed obejrzeniem filmu „Ojciec Wirgiliusz”, z Cary’m Grant’em w roli głównej (na pewno nazwisko Grant wyjaśnia, że ja znowu zawędrowałam do starego kina).  Film jest komedią (z baletem nie ma nic wspólnego). Rzecz dzieje się w czasie II Wojny Światowej. Tytułowy ojciec Wirgiliusz to pseudonim Walter’a Eckland’a (głównego bohatera), który nie do końca z własnej woli, został wojskowym obserwatorem na małej wysepce; miała być bezludna, stało się inaczej…

5

Nie będę zdradzać więcej treści, niewątpliwie nie jest bardzo skomplikowana, ale zasłużyła sobie na Oscara (statuetkę przyznano za scenariusz, w 1965 r.).  Film nagrodzono też Złotym Globem w 1965 r., w kategorii „Najlepsza komedia”. Zeskanowałam i zamieściłam w tekście kilka scen z filmu.

1

Polecam od czasu do czasu powrót do obrazów z przeszłości, które chyba odchodzą w zapomnienie, chociaż są łatwo dostępne online, w bezpłatnych ofertach. Gdyby okazało się, że kogoś skusiłam… poproszę o wrażenia. A może ktoś już oglądał?

„Father Goose” („Ojciec Wirgiliusz” – polski tytuł) – scenariusz: Peter Stone, Frank Tarloff;  reżyseria: Ralph Nelson; w rolach głównych wystąpili: Cary Grant, Leslie Caron, Trevor Howard.

3

4

2

10 myśli w temacie “Virgilius, ojciec Wirgiliusz i Cary Grant”

  1. Na czas i ja narzekam, a on niestety nie słucha i biegnie sobie w swoim rytmie. 😉 Ze swoimi zaległościami w nowościach książkowych i filmowych chyba się już pogodziłam. W starym kinie zawsze lubiłam bywać, a ostatnio chyba po równo dawkuję sobie nowsze filmy i perełki z przeszłości. 🙂

   Polubienie

 1. Dzięki za ciekawostkę o ojcu Wirgiliuszu, filmu jednak nie oglądałam, albo nie pamiętam, że oglądałam. Mogę tylko powiedzieć, że filmy u mnie zajmują ostatnie miejsce w rytmie dnia, przez co, nawet z nowościami jestem na bakier. Żeby to odrobić, nawet nałożyłam sobie obowiązek „jeden film w niedzielę” tzn. dzisiaj.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ja jednakowo lubię książki i filmy. I dla tych moich przyjemności znajduję czas każdego dnia. Codziennie czytam i prawie co wieczór oglądam jeden film. Prawie, bo czasem pisanie nie pozwala mi się oderwać od klawiatury. 😉

   Polubienie

  1. No właśnie. 🙂 Ja się też nad tym zastanawiałam. Nawet szukałam wczoraj informacji o tym, czy jest jakaś opowiastka o ojcu gęsi, będąca w jakimś sensie odpowiednikiem wierszyka o Wirgiliuszu. Niestety, nic nie znalazłam.

   Polubienie

 2. Internety głoszą, że to od Mamy Gąski, która najpierw tworzyła bajki, a potem stała się w pewnym sensie postacią z rymowanek… A że w Pl jest mało znana [w każdym razie w chwili wyświetlania filmu, teraz internety ją przybliżają], to podmienili w tłumaczeniu na ojca Wegiliusza, nie takie rzeczy przy tłumaczeniach się działy 😉

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s